Kanada’da son dokuz yılın en büyük iş kaybı gözlemlendi

Kanada’da son dokuz yılın en büyük iş kaybı gözlemlendi
11 Şubat 2018 08:39

Kanada’da bir kurumun açıkladığı yeni veriler, ülkenin son 10 yıldır en kötü işsizlik rakamlarına sahip olduğunu gösterdi.

 

 

Deniz Kılınç / İstanbul, (DHA

Kanada’nın ulusal istatistik ajansı Statistics Canada tarafından yayınlanan veriler, Ocak ayındaki yarı zamanlı işten çıkarma rakamlarının, ülkede 2009 yılındaki ekonomik durgunluktan bu yana gözlemlenen en düşük rakamlar olduğunu ortaya koydu. Ontario eyaleti 137 bin yarı zamanlı işsizlik rakamlarıyla başı çekerken, bu duruma bağlı olarak eyaletin asgari ücret ödemelerinin de 1 Ocak’ta yüzde 20 arttığı gözlemlendi.

Uzmanlar, Kanada genelindeki 88 bin tam zamanlı iş kayıplarının ve hisse senedi piyasasındaki satışların ülke ekonomisini sarstığını söylerken, Montreal Bankası (BMO) Baş Ekonomisti Douglas Porter, “Ocak ayında açıklanan Kanada işsizlik rakamları, son 16 ayın ilk gerilemesine uğradı” dedi. Porter ayrıca Ocak ayında Ontraio’daki sert hava koşullarının eyaletin inşaat sektöründe 14,900 ve ulaşım sektöründe 5,900 kişinin işten çıkarılmasına sebep olduğunun altını çizdi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar