İran Cumhurbaşkanı Ruhani’den flaş açıklama

İran Cumhurbaşkanı Ruhani’den flaş açıklama
6 Ağustos 2018 21:10

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD’nin yaptırım kararının ardından İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “İran, dünya ve bölgesel aktörlerle Orta Doğu’da barışı sağlamak amacıyla ilişkilerini geliştirmek istiyor” açıklamasını yaptı ve ABD’yi ‘pişman olacaksınız’ diyerek uyardı.

 

 

 

ABD yaptırımları sonrası ilk kez konuşan Ruhani, ABD ve Trump’a dürüstlük çağrısı yaptı. Ruhani dünyanın ve diğer bölgesel güçlerin desteğini isteyerek Orta Doğu’da barış çağrısında bulundu.

 

“KONUŞMAK DÜRÜSTLÜK İSTER”

 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rueters’da yer alan açıklamalarında ABD’nin uyguladığı yeni yaptırımları eleştirdi. Ruhani, “Biz her zaman diplomasi ve konuşmaya öncelik verdik ancak konuşmak dürüstlük ister. ABD, İran ile yaptığı nükleer anlaşmadan çekildikten ve yaptırımları dayattıktan sonra bizimle görüşmek istiyor. Trump’ın konuşma isteği sadece Amerikan seçimleri ve İran’da kaos yaratmak içindir. Amerika, İran’a yaptırımları dayattığı için pişman olacak. İran’ın çocuklarına, hastalarına ve millletine gerçekleştirdiği yaptırım dayatmaları için pişman olacak” açıklamasını yaptı.

REUTERS

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar