İlaçta zamlı tarife başladı!

İlaçta zamlı tarife başladı!
1 Mart 2019 12:10

Geçtiğimiz günlerde ilaç fiyatlarına yüzde 26 zam yapılmasıyla birlikte bugün tüm eczanelerde ilaç fiyatları zamlı satılacak. Buna göre; ağrı kesici bir ilacın fiyatı dün 9.94 TL’den alıcı bulurken bu fiyat bugün 12.27 TL’ye çıktı. Kaşıntı ilacının fiyatı ise 45 TL’den 49.90 TL’ye çıktı. Eczacılar ilaçlardaki fiyat artışının ilaç türüne göre değişiklik gösterdiğini söylüyor. İşte en çok satılan güncel ilaç fiyatları…

 

 

Derin Gökçe / Sözcü

Türkiye ciddi anlamda bir ilaç krizinin içinden geçiyor. Özellikle 2.69 olan euro kuruna gelecek zam beklentisi sürecinde eczaneler ilaç depolarını kendilerini ilaç vermemekle suçluyor ve organize oldukları mesaj grupları üzerinden birbirlerinden ilaç temin etmek zorunda kaldıklarını iddia ediyorlardı. Geçen hafta ilaçtaki zam krizi çözüldü ve euro kuruna yüzde 26 zam gerçekleştirildi. Zam bugünden itibaren geçerli. Kronik olarak bir rahatsızlığı bulunmayan vatandaşlar yılda birkaç kez de olsa basit sağlık sorunları için eczaneye uğruyorlar. Örneğin c vitamini alıyor veya ağrı kesici için eczaneye gidiyor. Bu ilaçlara da hiç azımsanmayacak kadar zam geldi.
BAZI FİRMALAR ZAMDAN MEMNUN DEĞİL

 

 

İlaç zammının bugün hayata geçtiğini ancak eksik ilaçların tamamlanma süresinin 1 haftayı bulacağını söyleyen İstanbul Eczacı Odası Başkanı Ecz. Zafer Cenap Sarıalioğlu sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “Bir fiyat artışı yapıldı. Ancak bazı ithal ilaç firmalarının yapılan bu zamdan memnun olmadığını sağdan soldan duyuyoruz. Ayrıca ‘eczacılar stok yapıyor’ iddiası asla doğru değil. Süreç şöyle işliyor: Firmalardan depolara, depolardan da eczacılara.. ” ifadelerini kullandı.

Türk Eczacıları Birliği (TEB), ilaç fiyatlarının belirlenmesinde 19 Şubat’tan itibaren kullanılacak olan yeni euro değerinin açıklanmasıyla birlikte ilaç depolarından ilaç akışının neredeyse durma noktasına geldiğini ve eczacıların depolardan ilaç temin etmekte zorlandığını duyurmuştu. 19 Şubat itibari ile zamlı ilaç fiyatları bugün satılmaya başlandı. İstanbul’daki eczanelerden alınan bilgilere göre daha önce büyük boy kaşıntı ilacı 45 TL’den alıcı bulurken bugün bu rakam 49.90 TL’ye çıktı. Ağrı kesicinin fiyatı 9.94 TL’den 12.27 TL’ye yükseldi.
‘SAĞLIK HARCAMALARININ ARTACAĞI KAYGISINI TAŞIYORUZ’

 

 

Geçtiğimiz günlerde TEB’den yapılan açıklamada, “Sahadan aldığımız veriler, zam oranının açıklanmasıyla birlikte ilaç depolarından ilaç akışının neredeyse durma noktasına geldiğini, eczacılarımızın depolardan ilaç temin etmekte zorlandığını gösteriyor” denilmişti. Açıklamada ayrıca, “Olası uygulamalarla vatandaşın cebinden çıkacak sağlık harcamalarının artacağı kaygısını da taşıyoruz” ifadelerine yer verilmişti.

 

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/ilacta-zamli-tarife-basladi-3582688/

 

 

Yorumlar

Yorumlar