Eminağaoğlu’ndan ‘KHK’li başkanlar’ yorumu!

Eminağaoğlu’ndan ‘KHK’li başkanlar’ yorumu!
11 Nisan 2019 10:14

YARSAV kurucusu ve eski başkanı Emin Faruk Eminağaoğlu, YSK’nin ‘KHK’lılar’ belediye başkanı olamaz’ kararını yorumladı. Eminağaoğlu, “Adaylığı kesinleşenin mazbatası KHK gerekçesi ile engellenemez.Seçim Yasası 130/5 çok açık” dedi.

 

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmemesine karar verdi.

YARSAV kurucusu ve eski başkanı Emin Faruk Eminağaoğlu Twitter hesabından YSK’nin kararını yorumladı.

Yarsav, adaylığı kesinleşenin mazbatasının KHK gerekçesi ile engellenemeyeceğini belirtirtti.

 

İşte Eminağaoğlu’nun mesajları:

 

“KHK ile görevden çıkarılanlar aday olmuş ve seçilmiş ise, bu durum Anayasa uyarınca engel olmamalı. Kaldı ki, adaylığının kesinleşmesinden sonra bu durumunun engel oluşturduğu asla ileri sürülemez. (298 SY MD 130/5)

Adaylığı kesinleşenin mazbatası KHK gerekçesi ile engellenemez.Seçim Yasası 130/5 çok açık. YSK seçim güvenliğini yoketmemeli.

2002 seçimlerinde DEHAP %6,22 oranında oy almış ise de, DEHAP’ın en az 41 ilde örgütlenmeyerek gerçeğe aykırı kayıtlarla seçimlere girdiği gerekçesiyle yöneticileri de mahküm olmalarına rağmen, DEHAP’ın katıldığı o seçimler iptal olmadı ve AKP iktidar oldu!..

 

İŞTE EMİNAĞAOĞLU’NUN İŞARET ETİĞİ O MADDE

Eminağaoğlu’nun da işaret ettiği 298 no’lu Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 130/e maddesinde “İl seçim kurullarının kararlarına karşı aşağıdaki şekilde itiraz olunur: Oyların dökümüne, sayımına, oyların seçilenlere göre ayrılmasına; il birleştirme tutanağının düzenlenmesinden sonraki üçüncü gün saat onyediye” ifadeleri kullanılıyor.

 

 

Yorumlar

Yorumlar