Doktorlar isyan etti: 800 bitki çeşidi yok olacak

Doktorlar isyan etti: 800 bitki çeşidi yok olacak
25 Ağustos 2019 18:23

Türk Tabipler Birliği (TTB) üyesi 500 doktor, ağaç katliamı ve maden aramalarını protesto için Kaz Dağları’na gitti.

 

 

Yavuz Alatan/ Sözcü

TTB adına yapılan açıklamada, Çanakkale’de 2010’dan bu yana sürdürülen Kaz Dağları mücadelesinin, hızla ve kısa sürede acımasızca kesilen 200 bin ağacın görüntüleriyle ülke gündemine oturduğu anımsatıldı. Kaz Dağlarını ve Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağını koruma mücadelesinin, ‘Su ve Vicdan’ nöbeti ile sürdürüldüğü belirtilen açıklamada “Yalnızca 1 gram altın için 4 ton su kullanılması ve bir ton civa, arsenik, kadmiyum gibi ağır metallerden zengin atığın çıkması doğa ve insan adına itirazlarımız için yeterlidir” denildi.

“1 AVUÇ PARA İÇİN”

Açıklamada, madenin ayrıştırılmasında siyanür kullanıldığı ve bu siyanürün toprağa karışabildiği vurgulanarak, sel ve deprem felaketi gibi bir durumun yaşanması halinde, bir avuç para için doğa ve tarih harikası bir alanın yok olacağı ve tekrar geri kazanılmasının mümkün olmayacağı belirtildi.

“RUHSATI İPTAL EDİN”

Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı;

“Buradan tüm yetkililere sesleniyoruz. Özellikle siyanür liçi yöntemi ile çalıştırılan altın madenlerinin kirlettiği alanların eski haline dönmesi yüzyıllarca mümkün olmamaktadır. Daha fazla beklemeyin. Daha çok zarar vermeden toplumun yararına olmayan bu projeden vazgeçin. Bu madenin ruhsatını ve Biga yarımadasında verdiğiniz onlarca maden arama iznini iptal edin.

 

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/doktorlar-isyan-etti-800-bitki-cesidi-yok-olacak-5299100/

Yorumlar

Yorumlar