Darbeci askerler serbest kalabilir

Darbeci askerler serbest kalabilir
17 Nisan 2018 08:30

Türkiye’de 15 Temmuz 2016’da düzenlenen darbe girişiminden bir gün sonra Yunanistan’ın Dedeağaç şehrine askeri helikopterle firar eden 8 Türk askeri ile ilgili hukuki sürecin Mayıs ayı ortalarında tamamlanması bekleniyor.

 

 

Yunanistan Adalet Bakanı Stavros Kondonis, konuyla ilgili yaptığı açıklamada 8 Türk askerinin idari tutukluluk süresinin Mayıs ayında sona ereceğini açıklayarak, firari askerlerin “sağlamlaştırılmış güvenlik statüsü altında serbest bırakılacağını” söyledi.

Türkiye’nin 8 firari askerin Türkiye’ye iade edilmesi için Yunan makamlarına yaptığı üçüncü talep de Yunanistan Yargıtay’ı tarafından aynı gerekçelerle reddedilmişti.

Firari askerlerin darbe girişiminde yer alıp almadıklarını görüşmeyen Yunan Yargıtay’ı gerekçeli kararlarında, “8 askerin Türkiye’de adil yargılanmayacakları ve hayati tehlikeleri olduğuna” vurgu yapıyordu.

BBC Türkçe’den Stelyo Berberakis’in haberine göre Türkiye’nin dördüncü kez iade talebinde bulunması halinde, 8 firarinin gözaltı statüsünün devam etmesi bekleniyor.

Adalet Bakanı Kondonis, Türkiye’den bir talep gelmesi halinde, söz konusu firari askerlerin darbe suçlamasıyla Yunanistan’da yargılanmalarını önermiş; ancak bu öneriye Türkiye sıcak bakmamıştı.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar