‘Cumhuriyet’in flu dönemi araştırılsın!’

‘Cumhuriyet’in flu dönemi araştırılsın!’
12 Eylül 2018 16:45

Cumhuriyet Gazetesi’nde geçtiğimiz günlerde yönetim değişikliği yaşandı. Akın Atalay’ın İcra Kurulu Başkanı ve Can Dündar’ın Genel Yayın Yönetmeni olmasıyla bir anda FETÖ, PKK ve DHKP-C’yi destekleyen bir yayın çizgisine oturan gazetede yönetim değişikliği oldu Dilek Güngör bugünkü köşesinde “Cumhuriyet’in flu dönemi araştırılsın” teklifinde bulundu.

 

İşte o satırlar:
Günlerdir ülkede bir Cumhuriyet tartışmasıdır aldı başını gidiyor. Gazetenin sahibi vakfın yönetimi değişince çarşı karışıverdi. Eski yönetim ve artıkları “etikbutik- özgürlük demokrasi- saray” diyerek konuyu saptırmaya çalışıyor.

 

Yeni yönetim gazetenin Atatürk çizgisine döneceğini belirtiyor. Ben kimin daha Atatürkçü, kimin sol kılığında girmiş FETÖ’cü- PKK sempatizanı- ikinci Cumhuriyetçi olduğuna değinmeyeceğim. Dikkatimi çeken bir mesele var. O da Cumhuriyet gazetesinin finans kaynakları… Rahmetli İlhan Selçuk döneminde az çok biliyorduk. Çapanlar, Cinerler, Temizeller, Doğanlar… Asırlık gazetenin yaşaması için İlhan Selçuk birilerinin kapısını çalıyordu. Peki ya sonra?

 
Selçuk’u hapse tıktıranlar hatta ölümüne neden olanların işbirlikçileri gazete yönetimine gelince işler biraz karanlıklaştı.
Ne demek istediğimi biraz daha açayım…
Bir gazetenin temel 2 geliri vardır. Biri günlük gazete satışı, diğeri reklam geliri… Diğer gelirleri çok cüzidir.
Gazeteci kökenli olmadan Cumhuriyet Vakfı’nın İcra Kurulu Başkanlığı’na kadar çıkan eski yönetimden Akın Atalay’ın son vakıf toplantısında sunduğu mali tablolara bakınca sıradışılık göze çarpıyor.
Şöyle izah edeyim. Cumhuriyet neredeyse hemen her yıl zarar ederken usulsüz seçimle vakıf yönetimi değiştikten sonra birdenbire kâr etmeye başlıyor. 2015’te 1 milyon 830 bin TL zararı olan gazete 2016’da 350 bin TL, 2017’de 1 milyon 150 bin TL, 2018’de 1 milyon 300 bin TL (haziran itibarıyla) gelir fazlası elde ediyor. İlginçtir ki, bu saydığım dönemlerde gazetenin tirajı da reklam gelirleri de düşüyor. 2015’lerde 40 binin üzerindeki tiraj, 2016’da 38 bin, 2017’de 39 bin 600, 2018’de 36 bine geriliyor.

 

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/dilek-gungor/2018/09/12/cumhuriyetin-flu-donemi-arastirilsin

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar