CHP’nin doktor vekilinden ‘korona’ iddiası: Ölüm sayılarına ilave eklenmiyor

CHP’nin doktor vekilinden ‘korona’ iddiası: Ölüm sayılarına ilave eklenmiyor
8 Nisan 2020 12:59

CHP Koronavirüs İzleme Komitesi üyesi ve Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlere ilişkin, “En az 2.5 katı daha fazla. Kaydedilmiyor, ölüm sayılarına ilave eklenmiyor” iddiasında bulundu.

 
“TESTLERİ NEGATİF OLAN BİR SÜRÜ KORONAVİRÜS ÖLÜM VAKALARI VAR”

 
Adıgüzel, Tarafsız Haber Ajansı’na konuştu. “Bu dönemin sonrasının planını yapıyorlar şu anda bu ölüm sayılarındaki manipülasyonların sebebi de o, buradan bir başarı hikayesi çıkarmaya çalışıyorlar” iddiasında bulunan Adıgüzel, şöyle dedi:

“Ben biliyorum ki en az 2.5 katı daha fazla. Kaydedilmiyor, ölüm sayılarına ilave eklenmiyor, neden, çünkü ‘testleri negatif’ deniyor, hâlbuki testleri negatif olan bir sürü koronavirüs ölüm vakaları var.

 

 

“HASTANIN SEYRİ İÇERİSİNDE BAZEN NEGATİF DÖNEMLER OLABİLİYOR”

 
Koronavirüste hem hastalığın özelliği hem de numune aldığımız burun boğaz mukozasında onu pozitif çıkma oranının yüzde 50’nin altında olması nedeniyle, hastalığın özelliği ne peki, hastanın seyri içerisinde bazen negatif dönemler olabiliyor yani hastalık vücutta olduğu halde olabiliyor, bunu tüm dünya ve tüm tıp otoriteleri Türkiye’de dahil olmak üzere böyle kabul ettiği halde şu anda ki bizim Bilim Kurulu da böyle kabul ediyor.

 

 

“TESTİ HENÜZ GELMEMİŞ DİYE BUNU SAYIYA EKLEMİYORSUN”

 
Ölüyor, testi negatif ölüyor veya testi istemişsiniz 3 gün sonra gelecek hasta arada ölüyor, test henüz gelmeden ölüyor, bu tür vakaları aynı şekilde koronavirüs muamelesiyle defnediliyor. Cenazesinde de aynı yöntem var. Yani cenazesini o usullere göre gömüyorsun, tedavisini de koronavirüs gibi yapıyorsun ama sadece testi negatif diye veya testi henüz gelmemiş diye bunu sayıya eklemiyorsun, kim örneğindeki gibi, Aytaç Yalman gibi. Aytaç Yalman’ın üstüne eğer Saygı Öztürk düşmeseydi, Meclis’te biz kendisine sormasaydık onun testinin sonradan pozitif geldiğinin üzerine ikinci vaka olarak eklenmezdi Türkiye’de.

Dolayısıyla bu ölenlerin de testleri sonradan pozitif gelenleri de testleri negatifleri zaten eklemiyor testleri bir de sonradan pozitif gelenleri kimse takip etmiyor, onları da eklemiyor.

Onun 2.5 katı benim tahminim. En az 2.5 katı. İl il bildiklerim var.

Rakamlar belli. Bunu en az 2-2.5 ile çarpmanız lazım.”

 

 

Yorumlar

Yorumlar