CHP’li Zeybek: Çiftçinin iradesi yok sayılıyor

CHP’li Zeybek: Çiftçinin iradesi yok sayılıyor
9 Haziran 2020 11:46

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek 2015 yılında yapılması gereken ve yıllardır yapılmayan Serik İlçesi Ziraat Odası seçimlerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı.

 
ÇİFTÇİNİN İRADESİ YOK SAYILIYOR

 
CHP Antalya Milletvekili Zeybek, 01.02.2015 tarihinde yapılacak olan Serik İlçe Ziraat Odası seçimi için yapılan delege seçimlerindeki şikâyetler nedeniyle, yargı kararı ile seçimin iptal edilip yenilenen delege seçimi ile yeniden yapılmasına dair mahkemenin kararına rağmen, beş yıla yakın bir zamandır seçimlerin neden yapılmadığını sordu.

 
CHP’li Zeybek verdiği soru önergesinde Serik Ziraat Odası seçimlerinin neden yapılmadığını ve gerekçesini sordu. Kesin yargı kararının beklenilmesi halinde ise ülkemizde uzun süren yargı süreçleri boyunca mevcut kayyumun yönetimde mi kalacağını da soran CHP’li Zeybek verdiği önerge ile birlikte yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Serik’te yıllardır Ziraat Odası seçimleri yapılmamaktadır. Oda seçimlerinin yapılmaması çiftçinin özgür iradesinin engellenmesi demektir. Tarımsal üretimde Antalya ve Türkiye için önemli bir yer tutan Serik’te tarımı doğrudan ilgilendiren, çiftçilerin birlikteliğini etkileyen en önemli kuruluşta demokrasi yok sayılmaktadır. AKP döneminde çiftçi bankalara borçlandırılmış, girdi maliyetleri artmış, pazarları daraltılmıştır, tüm bu sorunlarla birlikte çiftçileri temsil eden kurumlarda demokrasilerde örneği olmayan bir şekilde, üye ve delegelerinden mahrum bırakılmaktadır.”

 

 

ZİRAAT ODASI SEÇİMLERİ NE ZAMAN YAPILACAK

 

 

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek ayrıca verdiği soru önergesinde Serik Ziraat Odası seçimlerinin ne zaman yapılacağını sordu. Oda seçimlerinin vakit kaybedilmeden delegelerin özgür iradeleri ile biran önce yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar