CHP’li Yeşil: Ankara’da ‘cep terminalleri’ olmazsa vatandaşın cebi yanmaya devam eder!

CHP’li Yeşil: Ankara’da ‘cep terminalleri’ olmazsa vatandaşın cebi yanmaya devam eder!
9 Nisan 2018 09:46

Ankara kent gündemi üzerine önerge üzerine önerge veren Ankara Milletvekili Nihat Yeşil,  Ankaralıların bitmez çilesine el attı.

 

 

Cep terminalleri yapılmalıdır diyen Yeşil’in; Meclis gündemine taşıdığı soru önergesinde aşağıdaki hususlara dikkat çekti.

AŞTİ’ye ulaşım için birçok vatandaşın, valizleri ile beraber aktarmalı yolculuk yaptığını vurgulayarak, bunun da vatandaşa bir maliyeti ve eziyeti var dedi.

 

 

Bisiklet ulaşım planındaki 40 km’lik parkuru, bisiklet yarışçıları mı kullanacak yoksa Kentli mi kullanacak? dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘ya cevaplaması talebiyle, TBMM ve Ankara kent gündemine taşıdığı sorular şöyle:

 

 

“Çayyolu, Ümitköy, Yaşamkent, Türkkonut, İncek, Bağlıca, TOKİ Turkuaz, Yapracık’tan ellerinde bavullarla önce ring otobüslerine, sonra metroyla Kızılay’a, daha sonra Ankaray’la AŞTİ’ye saatlerce yolculuk yapılmaktadır. AŞTİ’ye gitmek, Çankırı’ya ya da Kırıkkale’ ye gitmekten daha zor hal almıştır.

 

 

Bu bağlamda; Ankara Büyükşehir Belediyesinin 2018 yılı yatırım programında:

 

 

1. Ankara girişlerine cep terminalleri yapılması düşünülmekte midir?

2. Ankara AŞTİ terminali kullanımda kalacak mıdır?

3. Ankara’ya yeni terminal yeri yapılması düşünülmekte midir?

4. Raylı sitem ile bütünleşmiş olacak şekilde, “Park et devam et” sistemine yönelik, kent çeperi otopark çalışmaları yapılmakta mıdır?

Transfer merkezlerinin sayı ve işlevinin artırılması hedefleniyor mu? Park Et Devam Et, Aktarma Merkezi Otoparkı ve Durak ve İstasyon

Çevresinde Otopark projeleri ile Bisiklet Parkı, Bisiklet Yolu ve BİSİM İstasyonu projeleriniz var mıdır?

5. Basına da yansıyan, Bağlıca’dan Kent merkezine kadar, Eskişehir yolu güzergâhını da kullanan yaklaşık 20 km’lik bisiklet yolu güzergâhı öngörüsünün; Ankara’nın yeni ulaşım planı kapsamı içinde, şehircilik ilkeleri açısından mantıklı bir gerekçesi var mıdır?

6. Yeni açılan büyük ana bulvarlarda; toplu taşım için tahsisli yol uygulaması da başlatılacak mıdır? İşler halde olup da kullanıma verilmeyen, EGO hangarlarında park halinde bekletilen otobüsler var mıdır?

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar