CHP’li Çakırözer: Hesapsız kitapsız harcamaların bedeli dar gelirlinin omzuna yükleniyor!

CHP’li Çakırözer: Hesapsız kitapsız harcamaların bedeli dar gelirlinin omzuna yükleniyor!
7 Ekim 2017 09:39

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, önceki gün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na getirilen 130 maddelik Torba Kanun görüşmelerinde hükümete eleştirilerde bulundu. Çakırözer, “Önümüze getirilen bu maddeler hükümetin hesapsız, kitapsız harcamalarının sonucudur. Bin yüz odalı sarayların bedeli vatandaşın, özellikle de sabit gelirli orta direk vatandaşın sırtına yüklenmektedir. Bu tasarı vergi adaletine, sosyal devlet ve eşitlik ilkesine aykırıdır” dedi.

 

 

Torba yasada madencilik kanununda değişiklik yapan maddelerin doğa katliamına neden olacağını belirten Çakırözer, “Tasarıda deniyor ki kurulacak bir tesis ile ilgili Çevre Etki Değerlendirme sürecinin en geç üç ay içinde sonuçlanamazsa olumlu şekilde onay verilmiş sayılır. Böyle bir şey olamaz. Hukuk devletine aykırıdır. Çevre katliamına neden olur. Bu madde ile daha önce geri çektiğiniz zeytinliklerin sanayi tesisine dönüşmesinin de yolunu açacaksınız. Tasarının bu haliyle geçmesi hem hukuk devletine aykırıdır, hem de geri döndürülemez vahim sonuçları olacaktır” diye konuştu.

 

 

TUTUKLU GAZETECİLER İÇİN DE TORBA GETİRİN

 

 

Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı dün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başladı. 130 maddenin yer aldığı torba tasarıdaki düzenlemeleri eleştiren Komisyon Üyesi CHP’li Çakırözer, ” ‘Biz torba yasaya karşıyız’ dedikçe, siz torba yasa getiriyorsunuz. Keşke bir torba yasa da demokrasi için getirseniz. Tutuklu milletvekilleri ve gazeteciler serbest kalsa. İhraç edilen akademisyenler görevlerine geri dönse” dedi.

 

 

VERGİDE ADALET YOK SAYILIYOR

 

 

Torba kanunun, dar gelirliyi, asgari ücretliyi daha da yoksullaştıracak mali düzenlemeler içerdiğine dikkat çeken Çakırözer, “60’a yakın kanunda düzenleme var. Hava yolu ulaşımı yapan yurttaşların kişisel verilerinin paylaşımından, özel iletişim giderlerinin vergilendirilmesine, artan vergilere, engellilerin ÖTV”siz araç alım hakkının sınırlandırılmasından orta gelirlinin vergisindeki artışa , çevreden savunmaya.. Bu tasarı vergi adaletine, sosyal devlet ilkesine ve eşitlik ilkesine de aykırıdır. Burada vatandaşa veri ve zamdan başka bir şey yok. Bir de emekçiler için bir şey koyalım diyoruz. Yok! Asgari ücret üzerinden vergiyi kaldıralım diyoruz. Yok! Taşeron işçiliği kaldıralım diyoruz. Yok. Bir kerecik olsun o kesimler için de düzenleme yapılsın” dedi. Çakırözer, Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne de karşı çıktı. Çakırözer, “ İşçiye, memura yüzde 5 veriyorsunuz, vergiyi yüzde 40 yapıyorsunuz. Yapılanlar, haksız ve adaletsizce” dedi.

 

 

HUKUK DEVLETİNE AYKIRI

 

 

Torba tasarıda içindeki ÇED düzenlemesine ilişkin maddeyi de eleştiren Çakırözer, “ Bu torba yasada dikkat çeken konulardan bir tanesi de madencilik ile ilgili yapılan değişiklikler. ÇED işlemleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından diğer izinlere ilişkin işlemlerde ilgili bakanlıklar ve ilgili kamu kuruluşlarınca ÇED süresince en geç üç ay içinde bitirilecek. Aksi takdirde, ÇED ve diğer tüm izin başvurularıyla ilgili olumlu karar verilmiş sayılacak, buna göre işlem yapılacak. Zeytinliklerimiz, Alpu Ovamız tehlike altında.. Bir konu üzerinde uzlaşı yoksa bu olumludur diye algılamak hukuk devletine aykırıdır. 3 ay içinde uzlaşı sağlanamazsa tam tersine bu CED olumsuz sayılmalı, onaylanmadan geri gönderilmelidir. Şmdi siz ne yapıyorsunuz eğer onay çıkmamışsa olumludur diyorsunuz. Bu olmaz. Sadece hukuku değil çevreyi ve doğayı da katledersiniz. ” dedi.

 

 

DEMOKRASİYE GERİ DÖNÜLMELİDİR

 

 

Konuşmasında demokrasi ve hukuk devleti vurgusu yapan Çakırözer, “Ekonomimizin ihtiyacı olan en önemli şey, bir an önce demokrasiye geri dönmektir, hukuk devletine, hukuk güvenliğine geri dönmektir. Bu, hem kendi girişimcimizin hem de başka ülkelerden, dışarıdan Türkiye’ye bakan, yatırım yapıp yapmamayı düşünenlerin de uzun süredir en temel beklentisidir” diye konuştu.

 

Kaynak: chp.org.tr

 

Yorumlar

Yorumlar