CHP’li Bayır: Atatürk büstü ve resimleri neden depoya atıldı?

CHP’li Bayır: Atatürk büstü ve resimleri neden depoya atıldı?
2 Ekim 2017 14:07

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İzmir’in Güzelyalı ilçesindeki Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büstü ve fotoğraflarının uygunsuz ve özensiz bir şekilde yerlere atılmış fotoğraflarını meclis gündemine taşıdı.

 

 

 

Skandal olayın yazılı ve görsel basında yer almasının ardından, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yaşanan olaya ilişkin, İmam Hatip olan yeni okula hiç değinmeden eski okul yönetimine yüklendiği kamuoyuna yansımıştı.

 

 

Bu suçlama karşısında; 29 Eylül 2017 Tarihinde İzmir Özel Fatih Koleji Hukukçuları ’Bilgilendirme Metni’ başlığıyla bir metin yayınlamış ve metinde, “Atatürk resim ve büstlerinin depolarda değil, duvarlarda asılı bir şekilde tutanakla teslim edildiğini” vurgulamıştı.

 

 

Bu açıklama üzerine, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır skandal görüntüleri Meclis Gündemine taşıdı.

 
İşte o soru önergesi;

 

 

1- Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk büstüne ve fotoğraflarına yapılan bu saygısızlıkla ilgili, Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi yönetimi hakkında bir cezai uygulama ve soruşturma açmayı düşünüyor musunuz? Eğer düşünüyorsanız, nasıl bir cezai işlem ve soruşturma uygulanacaktır? Bu kayıtları paylaşacak mısınız?

2- Bu haince saldırı neticesinde; İzmir başta olmak üzere diğer il, ilçe ve köylerimizdeki İmam Hatip Liselerinde de, Atatürk büstü ve fotoğrafları depolara mı atıldı? Bunların tespitini yapacak mısınız? Nasıl tespit etmeyi düşünüyorsunuz?

3- Ocak 2017 yılından bugüne kadar ülkemiz genelinde kaç il ve ilçede Mustafa Kemal Atatürk büstüne ve heykeline saldırı gerçekleşti? Saldırı gerçekleşen il, ilçelerin isimleri nedir?
4- Atatürk büstü ve heykellerine saldırı olaylarıyla ilgili olarak kaç kişi, hangi il ve ilçede gözaltına alındı ve haklarında adli işlem yapıldı mı? Adliye’ye sevk edilenlere, hangi adli-idari cezalar verildi? Bu saldırıların gerçekleşmemesi için uygulanan cezai işlemlerin derecesi, benzer saldırılarının önlemek adına caydırıcılığı ne boyuttadır?

5- Bu saldırılar Atatürk’ün şahsına olduğu kadar fikirlerine tahammül edemeyenler tarafından yapılmakta, her geçen gün daha da artmaktadır. 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun yürürlükte değil midir?

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar