CHP’li Aygun: Maden ocakları için uyardık, haklı çıktık!

CHP’li Aygun: Maden ocakları için uyardık, haklı çıktık!
3 Ekim 2020 09:30

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’da maden ocaklarının karayollarında tehlike yarattığı uyarısı içeren 25 Eylül 2020 tarihli soru önergesi ve basın açıklamasındaki haklılığının çok kısa sürede onaylandığını belirterek, “Maden ocakları hafriyatları heyelana ve yol çökmelerine neden oluyor. Malkara-Hayrabolu karayolu çöktü, Malkara’da su kesintisi yaşanmaması için önlem alınıyor. Maden Kanunu’nun 7. maddesine göre karayollarına 60 metre mesafede madencilik yapmak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın iznine tabidir. Emniyet tedbirleri arttırılabilir. Bakanlık uyuyor mu? 7. Madde niye uygulanmıyor?” diye sordu.

 

 

Aygun, “Maden ocağı hafriyatları, Malkara-Hayrabolu yolu zemini üzerinde toprak kaymasına neden olmaktadır Yolda büyük göçük ve yarıklar oluşmakta, seyir halindeki araçları tehlikeye atmaktadır. Vatandaşımızın can güvenliği tehlike altındadır” demişti.

 

Makara-Hayrabolu karayolunda dün maden ocaklarının döküm sahası civarında meydana gelen toprak kaymasının yolda çökmeye neden olduğunu kaydeden Aygun, “Kömür ve taş maden ocaklarının kazı çalışmalarında gerekli önlemleri alarak yol güvenliğini tehlikeye atmaması için ne yapacaksınız? Maden ocaklarına yönelik caydırıcı önlemler alacak mısınız?” diye sordu.
Can güvenliği, maden şirketlerinden daha önemli!

 

Can güvenliğinin maden şirketlerinden daha önemli olduğunu vurgulayan Aygun, “Yetkilileri uyarıyoruz, maden ocaklarının insan hayatını hiçe sayan bu çalışmalarına son verilsin. Gerekli tedbirleri alsınlar” dedi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar