CHP’de İstanbul, Ankara ve İzmir’e ‘atama’ adaylar!

CHP’de İstanbul, Ankara ve İzmir’e ‘atama’ adaylar!
16 Kasım 2018 10:35

Aday belirleme yöntemi olarak ‘eğilim yoklaması’nı benimseyen CHP’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’de bunu uygulaması beklenmiyor. Eğilim yoklamasının nerelerde uygulanacağına MYK karar verecek.

 

 

Şevket Yaman / Milliyet

 

 

CHP Parti Meclisi’nin (PM) belediye başkan adayları belirlenirken başvurulacak yöntemler konusunda, “ön seçim” yerine, “eğilim yoklaması” kararı almasının ardından gözler, bu yöntemin hangi belediyeler için uygulanacağına çevrildi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediye başkan adayları belirlenirken, “eğilim yoklaması” yöntemine başvurulmasına sıcak bakmadığı öğrenildi.

 

 

CHP PM, önceki gün gerçekleştirilen toplantıda, bundan sonraki belediye başkan adaylarının nasıl belirleneceği konusunu da netleştirdi. Aday belirlemede, parti tüzüğünde yer alan üç yöntemden ikisi olan “ön seçim” ve “aday yoklaması” yöntemlerinin, “süre sıkıntısı” nedeniyle uygulanmaması kararı alındı. Böylece tüm adayların, “merkez yoklaması” yani PM kararı ile belirlenmesine karar verildi. “Merkez yoklaması” yönteminin çatısı altında, yine parti üyelerinin oy kullanmasını öngören, ancak Yüksek Seçim Kurulu gözetiminde gerçekleştirilmeyen ve tüzüğe göre sonuçlarının nihai bağlayıcılığı bulunmayan, “eğilim yoklaması” yönteminin uygulanması da benimsendi. Eğilim yoklamasının hangi belediyelerde uygulanacağı konusundaki yetki ise Merkez Yönetim Kurulu’na (MYK) bırakıldı.

 

 

Sınırlı tutulacak

 

 

PM’nin bu kararının ardından gözler hangi belediyelerin adaylarının belirlenmesinde parti üyelerine söz hakkı tanınacağına çevrildi. Daha önceki açıklamalarında, partinin üye yapısı nedeniyle “ön seçim” yönteminin sağlıklı sonuç vermediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu’nun, “eğilim yoklaması” yöntemine de mesafeli yaklaştığı belirtildi. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir adaylarının belirlenmesinde bu yönteme sıcak bakmadığı öğrenilen CHP liderinin, “eğilim yoklaması”nı ağırlıklı olarak belediye meclisi adaylıkları için kullanma niyetinde olduğu, başkan adaylıkları için ise “sınırlı” tutacağı belirtildi. Adayların, parti örgütü, bölge milletvekilleri ve PM üyelerinin, “uzlaşması” ile kamuoyu araştırmalarından çıkacak sonuca göre belirlenmesinin öngörüldüğü kaydedildi.

 

Başka partili eski başkanlar aday

 

 

CHP’nin önceki gün açıkladığı 147 aday arasında dikkat çeken isimler yer aldı. CHP; Afyonkarahisar’ın Pazarağaç beldesi ile Çankırı’nın Eldivan ilçesinde ilk kez belediye başkan adayı gösterdi. Bilecik’in İnhisar ilçesinin MHP’li Belediye Başkanı Ayhan Ödübek de bu seçimde CHP’nin adayı oldu. CHP, Hatay’ın merkez Antakya ilçesinde ise bu ilçenin eski Ak Partili Belediye Başkan Yardımcısı Hikmet Hatunoğlu’nu aday gösterdi. Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde eski ANAP’lı başkan Ahmet Rüzgar, Kars’ın Arpaçay ilçesinde eski DYP’li başkan Enver Akkaya, Kars’ın Susuz ilçesinde ise eski DSP’li Oğuz Yantemur aday gösterildi.

 

466b17fd411152321

Yorumlar

Yorumlar