CHP’de aday adayları için son tarih 19 Ekim!

CHP’de aday adayları için son tarih 19 Ekim!
25 Eylül 2018 12:35

Yerel seçim hazırlıklarını hızlandıran CHP’de il ve ilçe başkanlarından 12 Ekim’e kadar istifa etmeleri istenecek. Aday adaylığı başvuruları ise 1-19 Ekim tarihleri arasında yapılacak

 

 

Milliyet’ten Şevket Yaman’ın haberine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleştirilen MYK toplantısında, partinin yerel seçimlerde izleyeceği yol haritasına ilişkin takvim belirlendi.

Alınan bilgilere göre yaklaşık 6 saat süren toplantıda; yerel seçim hazırlıkları ve ekonomik gelişmeler ile MHP’nin af teklifi değerlendirildi.

 

Bir dizi kriter

 

Yerel seçimlerde aday olmak isteyen il ve ilçe başkalarına bir genelge gönderilecek, 1-12 Ekim tarihleri arasında istifa etmeleri istenecek. Yerel seçimler için aday adaylığı başvuruları ise 1-19 Ekim tarihleri arasında alınacak. Kılıçdaroğlu’nun 13 Ekim’de Ankara’da Yerel Seçim Strateji Belgesi’ni açıklayarak yerel seçim startını vermesi planlanıyor. Parti yönetiminin aday adaylığı başvurularını alırken bir dizi kriteri göz önünde bulunduracağı, bu kriterlere uymayan isimlerin başvurularının kabul edilmeyeceği belirtildi. Belediye başkan adaylarını ekim sonundan itibaren kademeli olarak açıklamayı planlayan CHP’nin, bunu sağlamak için “hızlandırılmış” bir takvim uygulama kararı aldığı öğrenildi.

Kılıçdaroğlu’nun ekonomik gelişmeler konusunda, “Ekonomiyle ilgili gerçekleri ortaya koyacak çarpıcı çalışmalar yapmalıyız. Sarayın ve halkın ekonomisi arasındaki farkı halka anlatmalıyız” ifadelerini kullandığı belirtildi.

 

Af için önce inceleme

 

Toplantıda, MHP’nin TBMM Başkanlığı’na sunduğu af teklifine karşı nasıl tutum sergileneceği konusu da ele alındı. Bu çerçevede, öncelikle Ak Parti’nin tutumunun beklenmesi görüşü benimsendi. CHP’nin net tavrının ise teklif üzerinde detaylı inceleme yapıldıktan sonra açıklanmasının uygun olacağı kararlaştırıldı. Bu çerçevede, teklifin tüm boyutlarıyla incelenmesi için milletvekillerinin yer alacağı bir komisyon kurulması benimsendi. Kılıçdaroğlu’nun ise bu konuda, “Bakalım ittifakın diğer ortağı ne diyecek? Onu bir görmemiz lazım” dediği belirtildi. CHP’nin af konusuna kategorik olarak karşı olmadığı, ancak MHP’nin mevcut teklifine ise kabul edilemez bulduğu öğrenildi.

 

824f926a5a712caf1

Yorumlar

Yorumlar