CHP İstanbul’da seçim yarışı sona erdi!

CHP İstanbul’da seçim yarışı sona erdi!
14 Ocak 2018 01:35

Cemal Canpolat ve Canan Kaftancıoğlu’nun yarıştığı CHP 36. Olağan İstanbul İl Kongresi’nde oy sayımı tamamlandı. Canan Kaftancıoğlu, il başkanlığına seçildi.

 

 

 

Kongrede kurulan 6 sandıkta doğal delegelerle birlikte 654 delege oy kullandı. Oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından sandıklar kapatılarak, sayıma geçildi.

 

 

Seçim sonucunda, Cemal Canpolat’a 318, Canan Kaftancıoğlu’na ise 325 oy çıktı.
 Kongreden notlar:
 
Kongrede, İstanbul’daki 38 ilçeden seçilen 654 delege oy kullandı. Milletvekillerinin doğal delege olduğu kongreye çeşitli illerden çok sayıda da milletvekili katıldı.

 

Cemal Canpolat ile Canan Kaftancıoğlu’nun yarıştığı kongrede ara ara tansiyonlar yükseliyor. Gerginliğin yaşandığı kongrede CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve başkan adayları birer konuşma yaptı.

 

 

Tamamlanan konuşmaların ardından il yönetimi, il yedek il disiplin kurulu, il disiplin kurulu yedek ve kurultay üyeliği için oluşturulan listeler açıklandı. İtirazların ardından kesin liste açıklandı.
Kurulan 6 sandıkta doğal delegelerle birlikte 654 delege oy kullandı. Oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından sandıklar kapatıldı. Oy sayımına başlandı.

 

oy2 oy1
Kongre başkanlık adaylarından Cemal Canpolat’ın listesi şöyle:

l1

 

Diğer başkan adayı Canan Kaftancıoğlu’nun listesi ise şöyle:

l2222

 

 

 

 

Blok listeyle oylama yapılan olan seçime yoğun katılım yaşandı. Büyük heyecanın yaşandığı kongreye CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Salona CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gelmesinin ardından, İl Başkanı Cemal Canpolat Kongre’nin açılışını yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Divan Başkanlığı seçimi yapıldı. Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın başkan seçildiği divan başkanlığının üyeleri de Divana Doğan Çakmak, Hüseyin Aksu, Alev Çağlayan ve Hale Coşkun Özcömert’ten oluştu.

 

 

Kılıçdaroğlu, kongrede yaptığı konuşmada TBMM önünde yaşanan olaya değindi. Kılıçdaroğlu, “Dün TBMM’de bir kişi üzerine gazyağı döktü ve kendisini ateşe verdi. Niye? Geçinemiyor. 21. yüzyıl Türkiye’sinden bahsediyoruz. Size büyümenin yüzde 11 olduğu Türkiye’den söz ediyoruz. Gazetelere baktım. 1 sayfada bile yer almadı. Neden? Korkudan, baskıdan. Bunu yaparsak saraydaki zat üzülür mü. O işçi kardeşime söyleyeyim. Neden meclise geldin. Zaten meclisin fonksiyonu büyük ölçüde bitti. Git sarayın önünde yaksana kendini. Belki alevini görür ve şöyle yorum yapar; Beni çok seviyor kendisini ateşe verdi” şeklinde konuştu.

 

 

654 DELEGE OY KULLANDI

 

 

Kongrede, İstanbul’daki 38 ilçeden seçilen il 654 delege oy kullandı ve il başkanı, il yönetimi ve genel başkanı seçecek delegeler belirlendi. Milletvekillerinin doğal delege olduğu kongreye çeşitli illerden çok sayıda da milletvekili katıldı

 

 

CHP il delegelerinin konuşmalarının ardından, Canan Kaftanoğlu, Türkiye’yi AKP’nin zulmünden kurtaracaklarını belirterek, “İstanbul’u İstanbul’dan yöneteceğiz. Yalova’dan Sinop’tan değil. Partimiz için çalışan herkes bizim için değerlidir ve hak ettiği saygıyı görecektir” dedi.

 

 

Canpolat ise konuşmasında, “Başta İstanbul olmak üzere 81 ilde oylarımızı yüzde 50’lere çıkarmak için adayım” diyerek, şöyle devam etti: “Biz Anadolu’dan dişimizle tırnağımızla buralara geldik. Genel Başkanımıza lafla sahip çıkmak olmaz. Cumhuriyet tarihinin en büyük yürüyüşünü gerçekleştirdi. Hak için hukuk için adalet için.”

 

 

Canpolat, bir arkadaşının arsa bağışladığını, kendi imkanlarıyla il binası yaptıracaklarını, pazartesi günü de temel atacaklarını söyledi.

 

 

GERGİNLİKLER DE YAŞANDI

 

 

Yoğun katılımın olduğu kongrede yer yer gerginlikler de yaşandı. Kongre’de il delegelerin konuşma yaptığı sırada, bir konuşma da CHP İstanbul İl Başkanı Yardımcısı Muhterem Aktaş yaptı. Aktaş’ın faaliyet raporu üzerine yaptığı konuşmanın protestolarla kesilmesi üzerine, Divan başkanı Aktaş’tan konuşmasını toparlamasını istedi. Aktaş, başkana “Daha başlamadım” yanıtını verdi. Bunun üzerine Divan Başkanı da “Faaliyet raporunda şerhiniz varsa konuşabilirsiniz, aksi halde konuşma hakkınız yok” deyince tartışmalara neden oldu.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar