‘Ankara’da pozitif vakaların çoğu kamu kurumlarında çalışanlar’

‘Ankara’da pozitif vakaların çoğu kamu kurumlarında çalışanlar’
5 Eylül 2020 12:02

Uzmanlara göre son dönemde korona virüsü vakalarında en çok artışın yaşandığı Ankara’da tablo gün geçtikçe kötüleşiyor. Covid-19 polikliniklerindeki gözlemlerini aktaran ATO Başkanı Ali Karakoç, en çok vakanın kamu çalışanlarında görüldüğünü söyledi. Ankara’daki vaka sayısının sonbahar dönemiyle birlikte artarak devam edeceğini ifade eden SES Ankara Şube Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya’ya göre ise eylül başı itibariyle Ankara’daki pozitif vaka sayısı 60 ile 70 bin arasında.

 

 

 

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre Türkiye’de korona virüsü salgını her geçen gün etkisini arttırırken son dönemde en çok vakanın görüldüğü şehirlerin başında Başkent Ankara geliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, “Türkiye’de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara. İstanbul’u iki kat oranında geçmiş durumda” ifadelerini kullandığı Ankara için uzmanlar, “Ankara Türkiye’nin Wuhan’ı oldu” yorumları yapıyor.

Ankara’da Covid-19 servislerine başvuran ve servislerde yatan hastaların büyük bir kısmının kamu kurumunda çalışan kişiler olduğunu söyleyen Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Ali Karakoç, “Ankara’dan İstanbul’a bu süreçte toplu ulaşımlar yapıldı. Örneğin Ayasofya’nın açılışı için Ankara’dan toplu araçlar kaldırıldı. Vaka sayısının artışında bunun da etkisi var” dedi. Vaka sayısında artışın sonbahar itibariyle devam edeceğini belirten Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya ise, “Ankara’nın İstanbul’dan iki kat daha fazla vakaya sahip olduğu açıklandığına göre bu durum, bugün Ankara’daki vaka sayısının 60-70 binleri bulduğunu gösteriyor” dedi.

 

 

HASTALARIN BÜYÜK BİR KISMI KAMU KURUMLARINDA ÇALIŞANLAR’

 

 

Ankara’da Covid-19 polikliniklerine başvuran ya da bu servislerde yatan hastalardan edindikleri gözlemi aktaran ATO Başkanı Ali Karakoç’a göre tablo gün geçtikçe daha da kötüleşiyor. Ankara’da çalışma alanlarının bürokrasinin ve idari kurumların olduğu kapalı alanlarda yoğunlaştığını belirten Karakoç, Ankara’da pozitif vakalarının çoğunluğunun kamu kurumlarında çalışan kişiler olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Servislere başvuran ve servislerde yatan hastaların büyük bir kısmı kamu kurumunda çalışan kişiler. Örneğin Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi bakanlıklarda çalışan pozitif vaka sayısı fazla. Bunun yanı sıra Kazan, Ostim gibi sanayinin yaygın olduğu kapalı çalışma alanlarında çalışan hastalarımız da bize başvuruyor. Temaslı ve pozitif vakalarımızın çoğu kamu kurumlarında kapalı alanlarda çalışanlar. Bu süreçte insan hareketlerini arttıran en önemli nedenin de geride bıraktığımız bayramın olduğunu düşünüyoruz. Ankara memur kenti olduğu için insanlar geride bıraktığımız tarihlerde genelde memleketlerine gittiler. Vaka artışında bunun etkisinin de olduğunu düşünüyoruz.”

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar