AKP’li belediye rantsal dönüşüm için cami yıktı

AKP’li belediye rantsal dönüşüm için cami yıktı
4 Ekim 2018 10:15

AKP’li Üsküdar Belediyesi, rantsal dönüşümün yaşandığı Kirazlıtepe Mahallesi’nde TOMA’lar ve polisler eşliğinde tarihi camiyi yıktı. Yıkıma direnen 30’a yakın kişi gözaltına alındı.

 

 

 

İstanbul’da Üsküdar Belediyesi ekipleri, Kirazlıtepe’de bulunan Esentepe Camii’ni yıkmak için dün sabah saatlerinde harekete geçti. Ancak Üsküdarlı vatandaşlar caminin yıkımını engelledi.

 

Bunun üzerine Üsküdar Belediyesi, Esentepe Cami’ni yıkmak için bu sabaha karşı operasyon düzenledi. İş makineleri gece yarısı camiyi yıktı. Yıkıma direnen 30’a yakın kişi gözaltına alındı.

 

Video: Sözcü

 

CAMİDEN ANONS YAPILMIŞTI

 

Dün sabah da yıkım ekipleri saatlerinde Üsküdar ’a gelmiş, Üsküdarlı vatandaşlar caminin yıkımını engellemişti. Camiden yapılan anonsta, yıkıma engel olunması için vatandaşlara destek çağrısı yapılmıştı. İmam, minareden yaptığı anonsta “Belediye zabıta memurları da burada. Birazdan camimizi yıkmağa yıkım ekipleri de gelebilir. Tüm Kirazlıtepe halkımızı acilen Esentepe Cami önüne bekliyoruz” diyerek mahalleliyi direnişe çağırmıştı.

 

4 YIL ÖNCE RESTORE EDİLMİŞTİ

 

Esentepe Camii, Üsküdar Belediyesi tarafından restore ettirilmiş ve 2014 yılıl Eylül ayında Başkan Hilmi Türkmen’in katıldığı törenle yeniden ibadete açılmıştı.

 

Açılış töreninde konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “ Üsküdar’daki camilerimizin tefrişatıyla yakından ilgileniyoruz. Önümüzdeki günlerde camilerimizin lavabolarında, abdesthanelerinde, bir Üsküdarlıya yakışır pırıl pırıl tertemiz lavabolar inşa edeceğiz ve önce merkezdeki camilerden başlayacağız.” demişti.

 

 

Cumhuriyet

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar