ABD eyaletlerinde Türkiye kaygısı

ABD eyaletlerinde Türkiye kaygısı
21 Ağustos 2018 16:55

ABD Yönetimi’nin Türkiye’ye getirdiği yaptırımların, ABD eyaletlerine de olumsuz etkileri olabileceği belirtiliyor. Yaptırımların son yıllarda Türkiye’ye satışları önemli ölçüde artıran Alabama eyaletine de zarar verebileceğine dikkat çekilirken “ABD ve Alabama’dan Türkiye’ye ihracatı önemli ölçüde düşecek” deniliyor.

 

 

“EN HIZLI BÜYÜYEN TİCARET ORTAKLARINDAN BİRİ”

 

 

Al.com sitesi, “ABD’nin Türkiye’ye tarifeleri, Alabama ekonomisine zarar verebilir” dediği geniş haberinde ABD’nin resmi verilerine dayanarak “Türkiye, aslında Alabama’nın en hızlı büyüyen ticaret ortaklarından biri. 2016’dan 2017’e kadar eyaletin Türkiye’ye ihracatı, yüzde 156 büyüdü” bilgisini verdi.

Ancak ABD Başkanı Donald Trump tarafından Türkiye’ye getirilen yaptırımların Türk Lirasının önemli ölçüde değer kaybetmesine yol açtığı belirtilirken bu gelişmenin de Türkiye ile ABD arasındaki ticaret üzerinde “ciddi soğutma etkilerinin olabileceği” görüşü yansıtıldı.

 

 

“YENİ TARİFELERDEN ZARAR GÖREBİLİR”

 

 

Ford ve Carter yönetimleri döneminde uluslararası ticaret yetkililerinden tanınmış iktisatçısı Gary Hufbauer, “ABD ve Alabama’dan Türkiye’ye ihracatı önemli ölçüde düşecek” dedi. Hala Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitusü’nde görevli olan Hufbauer, “birçok eyaletin de her boyuttan şirketleri yeni tarifelerden zarar görebilir” değerlendirmesini de yaptı.

Haberde, “Alabama’nın Türkiye’ye toplam ihracatı 2017 yılında 163 milyon doları buldu. Ticaret Bakanlığı’na göre, kömür o rakamın yüzde 58’i civarında. Kömür ihracatı 2016 yılından bu yana yüzde 240 arttı” denildi.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar