1 milyon TL harcayıp derneğe teslim etmişler!

1 milyon TL harcayıp derneğe teslim etmişler!
22 Aralık 2020 10:55

AKP’li Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda dikkati çeken tespitler yer aldı. Hazine tarafından AKP’li Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen bir taşınmazın önce binlerce liraya restore edildiği ardında da bir derneğe kullandırıldığı ortaya çıktı.

 

 

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre Sayıştay denetçilerinin yaptığı incelemede, Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından; mülkiyeti Hazineye ait olan, 646 metrekare yüzölçümlü taşınmaz kültür merkezi olarak kullanılmak üzere 25 Şubat 2016 tarihinde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na süresiz olarak tahsis edildiği; Belediyenin ise önce taşınmazı 971 bin TL’ye restore ettiği ve 12 Şubat 2018 tarihinde de beş yıllığına bir derneğin kullanımına bıraktığı tespit edildi.

 

 

SPOR KULÜBÜNDEN KİRA ALMAMIŞLAR

 

Denetim raporunda, AKP’li Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Yeni Malatyaspor Kulübü arasında Yeni Malatya Stadyumu’nun kullanımına ilişkin 633 bin 756 TL tutarındaki kira alacağının da tahsil edilmediği belirtildi. Raporda, “Belediyenin; Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden 344 bin 50 TL’ye kiralamış olduğu Yeni Malatya Stadyumu, 2017 yılında Yeni Malatyaspor Kulübü’ne bir yıllığına kiralandığı” da açıklandı.

 

 

İHALE YAPILMADAN DEVREDİLMİŞ

 

 

Sayıştay denetçileri, “Belediyeye ait taşınmazların işletme haklarının ihale yapılmadan belediye şirketlerine devredildiğini” de tespit etti. Raporda şu ifadelere yer verildi:

“Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 26’ncı maddesi kapsamında olmayan düğün salonu, hidroelektrik santrali, güneş enerjisi santrali, umumi tuvalet, soğuk hava deposu, kuaför, kuyumcu, fotoğrafçı, çiçekçi gibi taşınmazların işletme haklarının ihale yapılmadan Belediyenin şirketlerine devredildiği görülmüştür. 5216 sayılı Kanun’un 26’ncı maddesi kapsamında olmayan söz konusu taşınmazların işletme haklarının Belediyenin sermayesinin yüzde 50’sinden fazlasına sahip olduğu şirketlerine devredilmesinin mevzuata uyarlı olmadığı değerlendirilmektedir.”

 

 

MEMURİYETE SINAVSIZ GEÇİŞ

 

 

Ayrıca, Sayıştay raporunda şu tespitler de yer aldı:

♦ Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne ait reklam alanları ihalesiz bir şekilde kullandırıldı.

♦ Belediye tarafından özel kalem müdürlüğü kadrosuna gerçekleştirilen atamanın, memuriyete sınavsız girişin bir yöntemi olarak kullanıldığı tespit edildi.

Yorumlar

Yorumlar