Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Kaya: 853 milyon TL borcumuz var!

Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Kaya: 853 milyon TL borcumuz var!
21 Nisan 2024 09:18

Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, belediyenin toplam borcunun 853 milyon olduğunu belirterek, “Bu bir ilçe belediyesi için çok ağır bir borç yükü. Sıkıntı olmayan belediyemiz neredeyse yok gibi. Bu anlamda biz de böyle bir tabloyla karşılaştık hatta arkadaşlar sorduğunda ‘3 gün başım ağrıdı’ demiştim gerçekten de öyle oldu. Ancak bizim şikayetçi olmak gibi bir hakkımız yok, olmadığını düşünüyorum” dedi.

 

 

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, bugün CHP Genel Merkezi’nde başlayan “İktidar Yolunda CHP Belediyeciliği Çalıştayı”na katıldı. Kaya, ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

 

 

“2023 yılı Faaliyet Raporu incelemelerinde Meclis’imizde yaptığımız görüşmelerde bütün birim müdürlüklerimizden borçlara ilişkin bilgiler aldık. 2023 yılı için 800 milyon civarında bir borç yükü ile karşılaştık ki bir ilçe belediyesi olarak ağır bir borç yükü. Sonrasında 2024’ün ilk 3 ayına da baktık oradan da 53 milyon gibi bir borç geldiğini gördük. Yani toplamda 853 milyonluk borç yükü ile karşı karşıyayız. Tabi devasa bir personel var. Her ay bu personele ödenmesi gereken yüklü bir maaş var. Dolayısıyla belediyenin gelirine, personel sayısına ve borca baktığımız zaman döndürülmesi çok güç bir tabloyla karşı karşıyayız ama biz kaynaklarımızı verimli kullanarak, tasarruf tedbirleri alarak, doğru belediyecilik uygulamaları ile bu borcu çevrilebilir hale getireceğiz.