Muharrem İnce: İlk işim ekonomi!

Muharrem İnce: İlk işim ekonomi!
25 Mayıs 2018 14:54

CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Uşak Atatürk Anıtı önünde vatandaşlara seslendi..

 

 

 

Uşak’ta halka seslenen cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ‘nin konuşmasından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

Merhaba Uşak . Tamam mı? (Tamam sesleri) Burası gerçekten tamam. Bu iş olmuş. Muharrem İnce 4 Mayıs’ta cumhurbaşkanı adayı olunca öğretmenlere, polislere, din görevlilerine 3600 ek göstergeyi vereceğim dedim. Baktım benim hemşerim 3600 ek göstergeyi verecekmiş. 16 senedir aklın neredeydi?

 

 

Kasım ayında 3600 önergesini reddetmişsin şimdi kalkmış 3600 ek göstergeyi vereceğim diyorsun. Sana kim inanır. Sayın Erdoğan, madem dürüstsün, madem polisi, öğretmeni düşünüyorsun. Çıkar bir KHK. Hadi çıkar KHK’yı. Cemevlerinin statüsünü tanıyacakmışsın. 16 senedir neredeydin? Bütün kanun tekliflerini reddettin. 16 sene sonra aklı başına gelmiş. İnce korku bu işte.Önceden ince hastalık vardı. Bunlar ince hastalığa tutulacaklar.

Ekonomi anlatıyorlar. Ben size ekonomi anlatayım. 2002’de iktidara geldiğinde 50 lirayla bunu dolduruyordun. 16 senenin sonunda bunu dolduruyorsun. Al sana ekonomi.

3 çocuk yapın diyordu şimdi arttırdı 5 çocuk diyor. Cumhurbaşkanı seçildiğimde ben çocuk sayısına karışmam ama çocuk bezine karışırım. Çocuk bezinin KDV’si %18. Çocuğun donundan KDV alan devletten adam olmaz. Benim görevim çocuk bezindeki KDV’yi indirmek. Bebek mamasında %18 KDV var. Çocuğun mamasından %18 KDV alan devletten adam olmaz. Çocuğa süt içireceğim %8 KDV var. %8 KDV alan devletten adam olmaz.

 

 

Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar alanın yarısı. Sizi ne kadar iyi bildiğimi anlatacak örnek vereceğim. 16 yıldır milletvekiliyim. Kurban bayramı geldi. Hayatımın hiçbir dönemi arefe akşamı babamın evinin dışında bir yerde olmadım. Engin Altay’a dedim ki, bayram sabahı babamın evinde olmam lazım programı ona göre yapalım. Rahmetli babam kurban alıp satıyor. Bayram sabahı gelip alacaklar. Ben milletvekili oldum. Ana dedim ben ahıra girecek miyim? Gir dedi baban kızar. Daha yeni seçildim, biri dedi, ‘abi seni Muharrem İnce ‘ye benzetiyorum’ amcaoğlumdur dedim. Babam milletvekili oldu da ne oldu sanki ben onu o ahırdan kazandığım parayla okuttum dedi. Daha sonra abim demiş ki baba ben iki kişilik çalışayım Muharrem ahıra girmesin. Ahıra giren Muharrem İnce , sizin sorununuzu çözer.

Nar ektiriyorsan yanında nar ekşisi fabrikası olacak. Domatesi biz satıyoruz, ketçabı adamlar yapıyor. Türkiye, zeytini satıyor ama zeytinyağı satamıyor. Çünkü markası yok. İtalya satıyor. Üreten bir Türkiye kuracağız.

 

 

Emekliler, bayramlarda 1000’er lira verecekler. Biz maaş demiştik. Çaldılar ama kötü kopya. Bu böyle olmaz. 1000 lira verirsin ama enflasyon o 1000 lirayı düşürür. Çözümü şudur. Asgari ücret vereceksin. Asgari ücret arttıkça o para da artacaktır. Türkiye ile Avrupa’yı kıyaslayalım. En düşük maaşla en yüksek maaş arasında 9 kat, Finlandiya’da 2 kat var. 2008’den bu yana emeklinin maaşı düşüyor.

Gençler, sizi iyi eğiteceğiz. Siz marka oluşturacaksınız. Gençler, evlatlarım. Her yıl 10 bin öğrenciyi yurtdışına göndereceğiz. 2 bayramda karşılıksuz burs vereceğiz. Bu parayı size Muharrem İnce vermeyecek. Fakire fukaraya Erdoğan mı para veriyor? Devlet veriyor. Benim cumhurbaşkanlığımda da 81 milyon verecek, devlet verecek. Gençler, allah şahittir. 2 yıl içerisinde hiçbirinizi tarikat yurtlarına muhtaç etmeyeceğim.

 

Eğer iş bulamazsan kredin devam edecek.

40 milyon dolarla 2 milyon konut yapardık. Saray yapacağımıza konut yapsaydık 100 bin ev yapardı. Köprü yapıyor geçiş garantisi var. 40 bin araç geçecek demiş 20 bin araç geçiyor. Yol yapıyorlar, çöküyor. Köprü yapıyorlar geçmeden para ödüyorsun. İşte bu düzene son vereceğiz. Sloganımız şu olacak; Her aileye bir ev, her eve bir maaş. Bunu başaracağız. Türkiye, hukuk devleti olacak.

Akşam gazeteciler soruyor, ‘ne yapacaksın?’ ilk işim ekonomi.

1) Merkez Bankası bağımsız olacak. Merkez Bankası başkanını CHP Genel Merkezi’ne çağırmam. Her 3 ayda bir cumhurbaşkanlığında toplantı yapacağız.

2) Geçtiğimiz günlerde medya kuruluşu el değiştirdi. Para Ziraat Bankası’ndan bulundu. Ziraat Bankası, 1 milyar dolar kredi verdi. Ziraat Bankası’nın işi medya mı? Bu parayı 1000 fabrikaya verse 4.5 milyon lira verirdi. Çiftçiye verseydi, 45 bin lira olmak üzere 100 bin çiftçiye para vermiş olurdu. Be insafsız, be vicdansız, 100 bin çiftçiye 45 bin lira vereceğine bir kişiya bir milyar lira vermeye utanmadın mı?

Yerliyim,milliyim diyor dimi? Saray’ın mermerleri Afyon mermeri mi, Hindistan mermeri mi? Böyle yerlilik olur mu? Yerli burada burada!

TRT’ye hakkımız haram olsun mu? Öyle borazanlık yok. Onu da adam edeceğiz merak etmeyin. Allahın izniyle cumhurbaşkanı olduğumda bu yalaka takımı bana da borazanlık yapmaya çalışacak. Ama izin vermeyeceğim. Adil olacaklar, adil.

Çocuğunu imam hatipe gönder hiçbir itirazım yok. Ben imam hatiplerde öğretmenlik yaptım. Sen kaç matematik neti yapıyor ona bak. Bizim dönemimizde hiç kimse ayrımcılığa uğramayacak. İster evde ister devlet dairesinde türban taksın bu bizim sorunumuz değil. Birini müdür yaparken sadece ehliyetine bakacağız. Bunu hep birlikte başaracağız.

1 2 3 4 5 6

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12
33339743_10156387107911703_5080130361871040512_o

Yorumlar

Yorumlar