Dev markalar Suriyeli mültecilerin sırtından kâr ediyor

Dev markalar Suriyeli mültecilerin sırtından kâr ediyor
3 Kasım 2017 10:01

Londra merkezli İş ve İnsan Hakları Kaynak Merkezi (BHRRC) Avrupa’nın önde gelen giyim markalarının Türkiye’deki fabrikalarda çalışan Suriyeli mültecilerin sömürüldüğünü öne sürdü. Bu şirketler arasında Topshop’tan Aldi’ye kadar çok sayıda Avrupalı şirket yer alıyor.

 

 

Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada Londra merkezli İş ve İnsan Hakları Kaynak Merkezi (BHRRC) Avrupa’nın önde gelen giyim markalarının Türkiye’deki fabrikalarda çalışan Suriyeli mültecilerin sömürülmesinin önüne geçemediğini öne sürdü. BHRRC’ye göre İngiltere merkezli büyük moda şirketi Topshop’tan, Almanya merkezli Aldi’ye kadar çok sayıda Avrupalı şirketin kendileri için ürün yapan fabrikalarda çalışan mültecileri daha iyi koruması gerekiyor.

 

 

BAZI MARKALAR ÇOK GERİDEN GELİYOR

 

 

Merkez, Türkiye’nin giyim sektöründe çalışan Suriyeli mültecilerin düşük maaşlar, ayrımcılık ve olumsuz koşullardan muzdarip olduğunu iddia etti. Üreticileri Türkiye’de bulunan 37 Avrupalı şirket ile görüştükleri anketin sonuçlarını açıklayan BHRRC’nin başında bulunan Phil Bloomer, “Bazı büyük moda markaları işçileri korumakta çok sayıda adım attı, ancak Aldi, Asda ve Topshop gibi bazı markalar çok geriden geliyor” dedi.

 

 

TÜRKİYE’DEKİ TEDARİKÇİLER ÇOCUK İŞÇİLER

 

 

BHRRC daha önce de bir başka araştırmasında İngiltere’de faaliyet gösteren iki büyük giyim markası Next ve H&M’in Türkiye’deki tedarikçilerinde Suriyeli çocukların çalıştırıldığını tespit etmişti. Suriyeli mülteci çocukların Türkiye’deki konfeksiyon atölyelerinde sömürülmesini incelediği çalışması kapsamında 28 markaya, Suriyeli çocukların ve yetişkinlerin Türkiye’deki tedarikçileri tarafından sömürülmesi riskine karşı yürüttükleri çalışmaları sormuştu. Gelen yanıtlarda, firmalar arasında H&M ve Next, çocuk işçi çalıştırıldığı tespitini kabul eden iki marka oldu.

 

 

Yorumlar

Yorumlar