CHP’li Ağbaba: Suriyeli mültecilerin yaşadıkları sefaletin asıl sorumlusu AKP iktidarıdır

CHP’li Ağbaba: Suriyeli mültecilerin yaşadıkları sefaletin asıl sorumlusu AKP iktidarıdır
4 Ekim 2017 09:29

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Bakan Fakıbaba’nın o sözlerine tepki gösterdi.

 

 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın Suriyeli mültecilerle ilgili “Kendileri gitse de biz göndermeyeceğiz, bizim ihtiyacımız var” sözleri üzerine yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

 

 

CHP Göç ve Göçmen Sorunlarını İnceleme Komisyonu Sözcüsü de olan Ağbaba açıklamasında, “Bakan Fakıbaba’nın ülkemizdeki mültecileri “alıkoyma” yönündeki tutumu, hem misafir görülen hem de hakları verilmeyen insanları kelepçesiz tutuklular haline getirmektedir. İktidar partisinin asıl amacı, geçici koruma statüsü altında ülkemizdeki mültecileri kalıcı köleliğe mahkûm etmektir.” ifadelerini kullandı.

 

 

Ağbaba’nın açıklamasının tamamı şöyle:

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın bir televizyon programında sarf ettiği “Dışarıdan şu an 3,5 milyon bizim Suriye’den gelen misafirlerimiz var, kendileri gitse de biz onları göndermeyeceğiz, bizim ihtiyacımız var.” sözleri hükümetin Suriyelilere bakışını ortaya koymaktadır. Öncelikle ülkelerindeki yıkım ve savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeliler “misafir” değil, mültecidir. AKP ilk günden bu yana “misafir” tanımını kullanarak mültecilerin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını görmezden gelmekte ve onlara mülteci statüsü verecek adımları kasıtlı olarak atmamaktadır. Bakan Fakıbaba’nın ülkemizdeki mültecileri “alıkoyma” yönündeki tutumu, hem misafir görülen hem de hakları verilmeyen insanları kelepçesiz tutuklular haline getirmektedir. İktidar partisinin asıl amacı, geçici koruma statüsü altında ülkemizdeki mültecileri kalıcı köleliğe mahkûm etmektir. Tarım ve Hayvancılık Bakanı’nın, bir anlamda ellerini ovuşturarak “isteseniz de gidemezsiniz” tavrı, ucuz işgücü olarak kölelik şartlarında çalıştırılan mültecilerin, özellikle de kadın ve çocukların istismar edilmeye devam edileceğini ortaya koymaktadır. Ne yazık ki ülkeyi yöneten zihniyet, ülkemizde 3 milyonu aşkın mülteciyi insanlık adına değil, emeklerini sömürmek adına, kendi tabirleriyle “misafir” etmektedir.

 

Eşref Fakıbaba’nın “Suriye’de yaşananların sorumlusu Türkiye midir?” sözleri de gerçeklerin çarpıtılmasıdır. Suriye’de yaşanan yıkım, kıyım, terör ve savaşın bir tarafı olan AKP yönetiminin, hiçbir dahli yokmuş gibi bir tavır takınması gerçekçi de değildir, inandırıcı da değildir. Suriye’deki yıkımın derinleşmesinin olduğu gibi, Suriyeli mültecilerin yaşadıkları sefaletin de asıl sorumlusu AKP iktidarıdır. Ülkemizi, barbar terör örgütleri ile kimlerin ortak hareket ettirdiği, cihatçı yapılarla ordumuzu kimlerin ortak operasyona sürüklediği, Suriye savaşına kimlerin lojistik ve maddi destek sağladığı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bilinmektedir. Bu apaçık gerçeği inkâr etmek, kimsenin milyonların hayatını karartan bu savaştaki sorumluluğunu da yok etmeyecektir.

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar