AKP’de yeni korku

AKP’de yeni korku
8 Şubat 2018 13:17

AKP örgütleri ve milletvekilleri erken seçim yorgunu. Seçimlerin ne zaman yapılacağının belli olmamasından rahatsızlar. Beştepe’den ve parti merkezinden gelen farklı açıklamalar nedeniyle kafalar karışık.

 

 

İsmet Özçelik / Aydınlık

 

 

Partililer yöneticilere, “Seçim ne zaman?” diye soruyor. Yöneticiler, “Her an her şey olabilir” demekle yetiniyorlar. Partide, “Artık bu işi netleştirelim” seslerinin yükselmeye başladığı konuşuluyor.

 

 

KARAR AŞAMASI

 

 

Kulislere yansıyan bilgilere göre, AKP erken seçim için karar aşamasında. Peş peşe yaptırılan anketlerin sonuçlarının değerlendirildiği bildiriliyor. Anketlerin ayrıntılı raporlarının incelendiği ifade ediliyor.

Son günlerde olumlu gelişmeler olsa da harekete geçmek için yeterli değil. Reis’e destek eskiye göre biraz kıpırdadı. Ama henüz yüzde 50’ye uzak. AKP’ye yakın kamuoyu araştırma kuruluşlarından, “Erken seçim intihar olur” diyenlerin ısrarı da sürüyor.

 

 

KILIÇDAROĞLU UYARISI

 

 

Erdoğan’a Kılıçdaroğlu uyarısını yapanlar da var. Bir AKP’li Kılıçdaroğlu’nun “Adalet yürüyüşü” sırasında partide konumunu güçlendirdiğini, tartışmasız genel başkan adayı olduğunu, ama bu durumun kısa sürede etkisini yitirdiğini hatırlattı.

“Ne alaka?” diye yüzüne baktığımı gürünce, “Türkiye’de her şey çabuk eskiyor. PKK’yla mücadele geride kaldı. ABD’ye Kudüs tepkisinin etkisi çabuk geçti. Afrin Harekatı da bir süre sonra geride kalacak. Sonuç Kılıçdaroğlu’nun durumu gibi olabilir” dedi.

Arkasından da ekonomi vurgusu yaptı. “Ekonomide işler iyi değil. Geçim derdi, borç, çiftçinin malının para etmemesi, … Bunlar halkın gündeminde hep ilk sıralarda. Esas sonucu onlar belirleyecek” ifadelerini kullandı.

 

 

BAŞKA SIKINTI DA VAR

 

 

AKP’de bir başka sıkıntı daha var. Reis’le AKP oyları örtüşmüyor. Son günlerde Reis’in oylarında kıpırdanma olsa da AKP oylarında fazla bir değişiklik yok.

AKP’nin Meclis’te salt çoğunluğu kaybetme riski yüksek. 7 Haziran sonuçlarına benzer bir durum var. Bu da rahatsızlık veriyor. Beştepe ile Meclis’in ayrı telden çalmasının yaratacağı sorunlara dikkat çekiliyor.

 

 

ÖMRÜ KISALTIR

 

 

Bazı AKP’liler bu koşullarda seçime gitmenin riskine vurgu yapıyor. Böyle bir durumda Reis’in kazansa bile Beştepe’de rahat oturamayacağını, sürekli diken üstünde olacağına işaret ediyorlar.

“Türkiye’nin etrafı ateşle çevrili. Karşımızda büyük güçler var. ABD ile ara anlaşmalar yapılsa bile onlar kararını vermiş. İşin nereye gideceğini kestirmek zor. En ufak hata sonumuzu getirebilir” görüşü dile getiriliyor.

 

 

İKTİDAR YAPIŞTIRICI

 

 

ANAP kökenli AKP’liler ise ısrarla iktidara vurgu yapıyorlar. Tek kişiye bağlılığın sonuçları konusunda uyarıyorlar:

“ANAP’ı bir arada tutan iktidardı. İktidar gitti, ANAP un ufak oldu. Sonrası da malum. Aynı şey AKP için de geçerli.”

Bu sözler bir sıkıntı olduğunun göstergesi. AKP’de iç sorunlar göründüğünden fazla. Yapıştırıcı olan tek şey iktidar.

 

 

EKONOMİYİ RAHATLATIN

 

 

Hazinenin kaynak sıkıntısı malum. Geminin borçla daha ne kadar yüzdürüleceği belli değil. Eskisi gibi kolayca borç bulma devri de geride kaldı.

Avrupa ve ABD bankaları musluğu sıkıyor. “Referans kredisi” olarak açılan kredilerde sorun olduğunu herkes biliyor.

Durum bu. Sıkıntı giderek büyürken, zam yağmuru sürüyor. Yani fatura halkın sırtına bindiriliyor. Erdoğan ve çevresini “daraltan” da bu. Erdoğan’ın hükümete ve ekonomi kurmaylarına, “Halkı rahatlatacak formüller bulun” talimatı verdiği bildiriliyor.

Hedefte fonlar var. Fonlarda biriken paraların denetimi kalmadı. Hangi paranın nerede kullanıldığı meçhul. “Günü kurtarma” çabasının uzun süre devam ettirilemeyeceğinin AKP kurmayları da farkında.

İşte tüm seçim hesapları bu ortamda yapılıyor.

 

 

MHP ENDİŞESİ

 

 

AKP’lileri kara kara düşündüren bir başka konu da MHP’nin seçmenine ne kadar hakim olacağı. İllerden gelen haberler umut verici değil. Bir yandan MHP’nin altı boşalırken, diğer yandan MHP seçmeninin bir bölümü Erdoğan’a soğuk.

Bu nedenle MHP ile anlaşmada ağır hareket ediyor. “B” planı konusunda arayış içinde olduğu belli. Bahçeli de durumun farkında ki Mersin dönüşü AKP ile anlaşıldığı açıklanan birçok konuyu yalanladı.

AKP’li Hayati Yazıcı dün ittifakta hazine yardımının kesilmemesi için formül aradıklarını açıkladı.

Bu hamurun daha çok su çekeceği ortada. Ama Bahçeli’nin eli kuvvetli değil.

İzliyoruz..!

 

https://www.aydinlik.com.tr/akp-de-yeni-korku-ismet-ozcelik-kose-yazilari-subat-2018

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar