Zindaşti davasında ‘ölü parmağı’ iddiası

Zindaşti davasında ‘ölü parmağı’ iddiası
23 Mayıs 2024 07:40

İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerif Zindaşti’ye çalışan kişiler ve Zindaşti’nin kızıyla şoförünün öldürülmesi olayında azmettirici olarak aranırken öldürülen İlhan Üngan’a bilgi sızdırdığı iddia edilen emniyet personellerinin yargılandığı davanın duruşması görüldü. Üngan’ın avukatı, müvekkilinin telefonun morgda, parmak izi alınarak yasa dışı şekilde incelendiğini söyledi.

 

 

İranlı uyuşturucu baronu Zindaşti’nin kızının öldürülmesi olayında İlhan Üngan’ın polislerden bilgi aldığı iddiasıyla yapılan yargılama İstanbul 40. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sözcü’den Hazar Dost’un haberine göre soruşturma savcısı Zindaşti için ‘tasarlayarak kasten öldürme’, ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, ‘birden fazla kişiyle silahla tehdit’, ‘silahla kasten yaralamaya teşebbüs’ ve ‘resmi belgede sahtecilik’ suçlamalarından; polis memurlarının da aralarında bulunduğu diğer şüphelilere ‘örgüt üyeliği, örgüt adına suç işlemek, suç üstlenme, verileri aykırı olarak ele geçirme, silahla tehdit ve görevi kötüye kullanma’ suçlamalarından ceza istediği duruşmaya sanık avukatları ve İlhan Üngan’ın avukatları katıldı.

 

 

DOSYA SANIĞI İRAN’DA YAKALANDI

 

 

Savcının mütalaasının ardından bugün karar verilmesi beklenirken hakkında 2021’de tasarlayarak öldürme, belgede sahtecilik ve suç örgütüne üye olma suçlarından yakalama kararı bulunan ve 9 Mayıs’ta İran’da yakalanan dosya sanıklarından Tolga Hakan Ceyhan’ın da dinlenmesine karar verildi.

Öte yandan mahkeme başkanının son sözleri sorduğu sırada duruşmaya katılan İlhan Üngan’ın vekili 5 yıldır süren dosyanın kaderini değiştirebilecek talepte bulundu.

 

 

“MÜVEKKİLİMİN TELEFONUNUN KİLİDİ MORGDA AÇILDI”

 

 

7 Nisan 2019’DA Bağdat Caddesi’nde bir kafeden çıkıp aracına bineceği sırada yabancı plakalı araçtan yapılan silahlı saldırıda öldürülen İlhan Üngan’ın avukatı, dosyadaki delillerin yasadışı şekilde ele geçirildiğini belirterek “Müvekkilim morgdayken telefonuna parmakları okutularak telefon açılmıştır. Davaya konu deliller bu şekilde ele geçirildiği için yasadışıdır ve geçersizdir” dedi.

 

 

MAHKEME BAŞKANI: İLK DEFA DUYDUM

 

 

5 yıldan uzun süredir devam eden davada ilk defa konu olan ‘yasa dışı deliller’ mahkeme başkanı ve sanık avukatlarını da şaşırttı. Sanık avukatları, İlhan Üngan’ın avukatının delillerin dosyadan çıkartılması talebinin değerlendirilerek mütaalanın yeniden alınmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, söz konusu talebi reddedip, karar için yakalanan sanık Tolga Hakan Ceyhan’ın da dinlenmesi gerektiğine karar vererek davayı Ekim’e erteledi.

 

 

NE OLMUŞTU?

 

 

2019’da öldürülen İlhan Üngan, 2017’de avukatı aracılığıyla İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğu şikayet dilekçesinde Zindaşti’nin kendisinin ölüm emrini verdiğini, bu sebeple Boşnak asıllı iki Türk tetikçiyle kendisini öldürmek için 200 bin Euro karşılığında anlaşarak Türkiye’ye getirttiğini söylemişti.

Zindaşti’nin ismini Türkiye eski AKP milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’yla olan ilişkisiyle duyulmuş, Kuzu’nun Zindaşti hakkında açılan davaları engellemek için yargıda bağlantılar kurduğu ortaya çıkmıştı.

Kuzu hakkında ‘nüfuz ticareti’ suçundan beş yıla kadar hapis istemiyle dava açılmış fakat yargılanamadan Corona nedeniyle yaşamını yitirmişti.