Zihinsel engelli kadına tecavüz edip intiharına neden olmakla suçlanan tarikat lideri kendini böyle savundu: Bana aşık olmuş

Zihinsel engelli kadına tecavüz edip intiharına neden olmakla suçlanan tarikat lideri kendini böyle savundu: Bana aşık olmuş
8 Temmuz 2023 10:36

Zihinsel engelli E.D.’ye (23) tecavüz etmekle ve intiharına sebep olmakla suçlanan Uzlet İlim Yayma Derneği Başkanı Alperen Sade (34), ilk kez hâkim karşısına çıktı. Savunmasında E.D.’nin kendisine âşık olduğunu öne süren Sade, “Tecavüz olayı söz konusu değil” dedi. Eşinden ayrı yaşayan Sade’nin “yağma” ve kasten yaralamadan” iki ayrı sabıkasının olduğu ortaya çıktı.

 

 

HalkTV’nin haberine göre; olayın yaşandığı 7 Mart 2023 günü, eşi ve çocuklarının şehir dışında olduğunu söyleyen Sade, ifadesinde şöyle dedi

 
“E. ile Maltepe Güzelyalı’da karşılaştım. Benden çakmak istedi. Çakmağı verdim sigarasını yaktı. Daha sonra ailesi ile sorun yaşadığını eve gitmek istemediğini söyledi. Aracıma aldım. Araç, derneğe bağlı aşevinin aracıydı. Kendisini Tuzla’ya götürmemi istedi. Tuzla’da bulunan sosyal tesislerde yemek yiyecektik. Ancak tesis kapalıydı. Benim de evime dönmem gerekiyordu. Çekmeköy’e geldik. Evde yemek yaptım. Ben yardımsever biriyim. Herkese yardım ediyorum. O sırada E. de Kuran’ı Kerim okudu. Birlikte yemek yedik. Akşam 8-9 gibi yemeği yedik. Daha sonra E.’yi evine götürmek istedim kabul etmedi. Aynı şekilde karakola götürmek istedim. Onu da kabul etmedi. Gece saat 12.00 gibi bir AVM’nin yakınına bıraktım.”

 

 

Sade, E.D.’ye yönelik tecavüz olayının söz konusu olmadığını öne sürerek, “Birkaç gün sonra polisler aradı. ‘Hocam ciddi bir mesele var’ dediler. Ben de karakola gittim ifademi verdim” diye konuştu.

Sade, ifadesinin devamında “Ben birine tecavüz etsem, gidip de her tarafta kameraların olduğu bir yere mi bırakırım. Gider tenha bir yere bırakırım. Sonra, ‘Hoca kılıklı bir adam kızı kaçırmış’ derler” diye konuştu. Tecavüz suçlamasının doğru olmadığını öne süren Sade, E.D.’nin intihar etmesinin nedeniyle ilgili ise, “Kız bana aşık olmuş. Bana gelmek istemiş. Aile izin vermeyince intihar etmiş” iddiasında bulundu. Bu sözlere, yaşamını yitiren kızın yakınları büyük tepki gösterdi.

 

 

“Ailesine zarar verilmesinden korkuyordu”

 
Duruşmada dinlenen anne S.D. ise, kızının uğradığı tecavüz sonrası içine kapandığını söyledi. Olaydan sonra kızını sürekli korku içinde olduğunu anlatan anne S.D. “Kızım bana, sanığın güçlü biri olduğunu adamları olduğunu. Ailemize zarar vermesinden korkuyordu” dedi.

 

 

“Sürekli banyo yapma ihtiyacı hissediyordu”

 
E.D. ile en yakın iletişim içinde olan teyze E.D. ise “Yeğenim 8 Mart günü bulundu. Ben Bursa’da yaşıyorum. Hemen İstanbul’a geldim. Yeğenime sarıldığımda saçlarının ıslak olduğunu fark ettim” dedi. Yeğeni ile aynı odada uyuduğunu anlatan teyze D., “E. normalde çok neşeli biriydi. Ama o olaydan sonra sürekli ağlıyordu. Doğru dürüst yemek yiyemiyordu. Sık sık banyo yapma ihtiyacı hissediyordu. Kendisini kirli hissettiğini söylüyordu. Gece yarısı kalkıp banyo yaptığını biliyorum” diye konuştu.

Duruşma savcısı, sanığının tutukluluk halinin devamı yönünde talepte bulundu. Mahkeme de aynı yönde karar verdi. Mahkeme, mütalaanın hazırlanması için dosyanın savcılığa sevkine karar verdi. Bir sonraki duruşma için ise eylül sonuna gün verildi.