Yüzde 8’lik ek zam masada

Yüzde 8’lik ek zam masada
10 Ocak 2024 21:27

Emekli zammında son dakika haberleri yakından takip edilirken, SSK ve Bağ-Kur emeklisi ek zam için bekliyor. Memur zammı sonrası aradaki yüzde 11’lik farkın kapanması için gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrilirken, emekliye ilave zam oranının netleştiği iddia edildi. 

 
SSK ve Bağ-Kur emeklisi refah payı için günleri sayarken öne çıkan zam oranı da belli oldu. Ekonomistlere göre, milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisi Ocak ayı bitmeden yeni zamlı maaşlarını hesaplarında görebilir.

 
Yüzde 11.68’lik fark kapanacak mı?

 
Memurlar yüzde 49,25; SSK ve Bağ-Kur emeklisi ise yüzde 37.57 oranında zam aldı. Milyonlar aradaki yüzde 11.68’lik farkın kapanmasını isterken, ekonomi yönetimi ise Merkez Bankası’nın tahminlerine dikkat çekmişti. İşte bu yüzden kulislere göre ek zam oranı yüzde 8 seviyesinde olabilir.

 
Yüzde 12 yerine yüzde 8

 
Show Haber’de yer alan habere göre; söz konusu farkı da hesaba katan ekonomi yönetimi Ocak ayında memur ile SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranını eşitlemeyi düşünmüyor. Bu nedenle ek zammın yüzde 12 değil de yüzde 8 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. En düşük emekli maaşı için de kök maaş düzenlemesi gerekiyor. Hazırlanan rapor, Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.