Yüzde 25 zam sınırı kalkıyor! Kira fiyatlarında büyük artış beklentisi

Yüzde 25 zam sınırı kalkıyor! Kira fiyatlarında büyük artış beklentisi
27 Haziran 2024 08:55

Konut kiralarında yüzde 25 zam sınırı önümüzdeki hafta sona erecek olmasıyla birlikte konut fiyatlarında artış bekleniyor.

 
2022 yılında kira fiyatlarında yaşanan fahiş artış sonrasında yürürlüğe sokulan yüzde 25 zam sınırı, 2023 Temmuz ayında bir yıl daha uzatılmıştı. Yaklaşık 2 yıldır uygulanan zam sınırı 1 Temmuz itibarıyla sona erecek. Kira zammında yüzde 25 sınırının kalkmasının ardından eski uygulamaya dönülecek.

Türkiye Gazetesi’nden Önder Çelik’in haberine göre; İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, problemin çözümü için ev sahipliği oranını artırmanın önemine işaret etti. Çulhalık “İnşaat maliyetlerine bağlı olarak konut fiyatları son birkaç yılda 10 kat arttı ve ev sahibi olma hayalleri ortadan kalktı. Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında kiracı oranı en yüksek 4’üncü ülke konumuna yerleşti” dedi. Veriler, ev sahipliği oranının yüzde 55’lere kadar gerilediğini, kiralık konut ihtiyacının ise yüzde 27’ye ulaştığını gösteriyor.

 

 

‘KİRALIK KONUT ARZINDA SIKINTI BÜYÜYECEK’

 
KONUTDER Başkanı Kumova, Türkiye’de kiralık konut arzının, bireysel yatırımcıların yaptıkları yatırımlar aracılığı ile sağlandığını, fakat son iki yıldır getirilen yeni düzenlemeler sebebiyle yatırımcıların bir kısmının yurt dışına yöneldiğini ifade etti. Bunun yanı sıra konutun yatırım aracı olmaktan çıktığını söyleyen Kumova “2022’de 790 milyon dolar olan yurt dışı gayrimenkul yatırımı 2023’te 2,5 kattan fazla artarak 2 milyar 86 milyon dolara çıktı. Yıl sonunda ise yurt dışından alımlar 3 milyar doları aşacak gibi görünüyor. Yaşanan süreç önümüzdeki dönemde kiralık konut arzında sıkıntının büyüyerek kiralarda ekstra artışları gündeme getirecek” dedi.