Yurtdışındaki üniversiteler için yapılan sınavda ‘sızdırma’ iddiası

Yurtdışındaki üniversiteler için yapılan sınavda ‘sızdırma’ iddiası
14 Mayıs 2024 09:25

Yurtdışında yükseköğrenim görmek isteyen lise öğrencilerine yönelik olarak dün ülke genelinde yapılan “Calculus BC Sınavı” sorularının sızdırıldığı öne sürüldü.

 

 

Yurtdışında yükseköğrenim görmek isteyen lise öğrencilerine yönelik olarak dün ülke genelinde yapılan “Calculus BC Sınavı” sorularının, sınavdan bir gece önce özel bir dershane tarafından kendi öğrencilerine Zoom uygulaması üzerinden verildiği iddia edildi.

Cumhuriyet’ten Figen Atalay’ın haberine göre CİMER’e başvuran veliler, “ Konunun ivedilikle araştırılmasını ve soruları elde edip kendi öğrencilerine veren kişi ve/veya kuruma kanunun gerektirdiği yaptırımın yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Bazı okulların yönetiminden veli ve öğrencilere giden yazıda da soruların satışa çıktığına yönelik bilgiler aldıkları belirtildi.

Soruları bir gece önce öğrencilerine çözdürdüğü iddia edilen dershanenin sitesinde şu ifadeler yer aldı:

“AP Calculus prestijli üniversitelerin çoğu bölümüne kabul edilebilmek için almanız gereken bir programdır. Limit, türev, integral konularına temel girişi kapsar. Yüksek matematiğin temel konularına hâkim olmanız için gerekmektedir. Avrupa veya Amerika’daki seçkin üniversitelerin mühendislik, tıp, ekonomi, fizik, matematik gibi bölümlerine kabul edilebilmeniz için bu dersi almanız ve öğrenmeniz gerekmektedir. Biz öğrencilerimize AP Calculus ABBC sınavlarında başarıyı garanti ediyoruz.”