‘Yunanistan’ın nüfusu kadar sığınmacımız var, asayiş endişesi duymak ırkçılık değil’

‘Yunanistan’ın nüfusu kadar sığınmacımız var, asayiş endişesi duymak ırkçılık değil’
8 Temmuz 2023 09:59

Sözcü yazarı Rahmi Turan, Fransa’da Cezayirli 17 yaşında bir çocuğun polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan ayaklanmayı örnek göstererek, Türkiye’deki sığınmacı meselesine dikkat çekti

 

Fotoğraf: AFP

 

“Bizde de şu anda 10 milyondan fazla göçmen ve sığınmacı var. Bir kısmı Afrikalı, bir kısmı Afganistan ve Iraklı, büyük kısmı Suriyeli… Bugün Yunanistan’ın nüfusunun 10 milyon 423 bin olduğunu düşünürsek, bir ülke nüfusu kadar sığınmacımız var demektir…” diyen Turan, “Fransa’daki olayların arkasındaki sosyal faktörlerin Türkiye’deki sığınmacılarla pek benzerliği yok ama yine de kontrolsüz sığınmacı göçü çok hassas bir konu…” yorumunu yaptı.

 
“Toplum zorlanmamalı” diyen Turan, şunları kaydetti:

 

“Biz şu anda ülkemizde Yunanistan (10 milyon), İsveç (10 milyon), Portekiz (10 milyon) nüfusu kadar sığınmacı barındırıyoruz. Ekonomimiz bunu kaldırabilir mi?

Son birkaç yıl içinde Afganistan’dan gelip, yürüyerek sınırlarımızı geçen 20 ile 30 yaşları arasındaki genç erkek göçmenlere neden göz yumulduğu izaha muhtaçtır.

Bunların bir takım asayiş sorunları yaratabileceğinde endişe duymak ırkçılık değildir.

Nitekim daha birkaç gün önce Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde Suriyelilerle yerli halk arasında tehlikeli bir gerginlik yaşandı.”

 

Yazının tamamı için tıklayın.