Yolsuzluğu gördü cezayı yedi

Yolsuzluğu gördü cezayı yedi
28 Eylül 2013 09:19

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde başmüfettiş M.D’nin, hazırladığı üç ayrı raporda milyonlarca lira yolsuzluğu tespit etmesi üzerine kurumda olağanüstü gelişmeler yaşandığı ortaya çıktı.

 

Genel Müdür Orhan Yılmaz’ın talimatıyla müfettişlerin denetleme sırasında kişilerle doğrudan yazışmaları yasaklandı. Yolsuzluğu raporlaştıran Başmüfettiş M.D hakkında üç ayrı disiplin soruşturması başlatıldı ve her seferinde ceza verildi.

 

Kurumdaki son gelişme ise Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın lağvedilmesi oldu. M.D, savcılığa verdiği dilekçede tüm bunların yolsuzlukların ortaya çıkmasını engellemek amacıyla yapıldığını savunurken, kurumun işlemlerinin denetim dışına çıkartıldığını kaydetti.

 

Eti Maden İşlemleri’nde başmüfettiş olarak görev yapan M.D, Ankara Başsavcılığı’na verdiği suç duyurusu dilekçesinde 6 Haziran 2012 tarihli raporlarda yolsuzluk tespit edilmesinin ardından Genel Müdür Orhan Yılmaz ve Genel Müdür Yardımcısı Recep Akgündüz müfettişlerin doğrudan soruşturma yapma yetkilerini elinden alan bir talimat yayımladığını belirtti.

 

Müfettiş M.D hakkında ise peş peşe soruşturma açıldı. Raporların yayımlandığı haziran ayı içinde başlatılan iki soruşturma 31 Temmuz 2012 tarihinde karara bağlandı. M.D’ye önce uyarma, sonra kınama cezası verildi. Raporlarda cezanın gerekçesi, “Mühendis Basri İnal’a tehditkâr sözler sarf ederek, moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemek, neticede yetkisiz, yersiz ve gereksiz konuşmalar yapmak” olarak açıklandı. M.D, son disiplin cezasını ise “verilen görev ve emirleri kasten yapmamak” suçundan 21 Ağustos 2013’te aldı ve aylıktan kesme cezasına çarptırıldı.

 

Kurum müfettişin Facebook’ta paylaştığı iletiler için yeni bir disiplin soruşturması başlattı. Bu soruşturmadan da ceza çıkması durumunda, müfettişin meslekten atılması dahi gündeme gelebilir. Diğer yandan M.D’ye, raporlardan sonra hiç denetim görevi verilmediği ve müfettişlerin kurumdaki odaları ek binaya taşınarak genel müdürlükten uzaklaştırıldığı belirtildi.

 

Başmüfettiş hakkındaki soruşturmaların ardından ise daha dikkat çeken bir gelişme yaşandı ve Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu, 16 Kasım 2012’de toplanarak denetimleri yapan Teftiş Kurulu Başkanlığı’na kapattı. Bu duruma karşı çıkan başmüfettiş M.D, kararı yargıya taşıdı. Ankara 10. İdare Mahkemesi, Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın kapatılmasını hukuka aykırı bularak, “Bu işlemin ancak yasayla yapılabileceğine” vurgu yaptı.

 

‘SENİ BİTİRİRİM’ TEHDİDİ

 

Avukatları tarafından savcılığa verilen suç duyurusunda M.D, dilekçesinde soruşturma dosyalarını yapılan baskı sonucu bizzet kendisinin kapatmak zorunda kaldığını ifade etti. Raporların Teftiş Kurulu Başkanı tarafından kendisine yeniden değerlendirilmesi için iade edildiğini belirten M.D, başkanın yaptığı iki görüşmede kendisini “Kimse bana ‘genel müdürüm yanlış yaptı’ dedirtemez.Ne yapar yapar senin yazdığını raporlarda en ufak bir eksiklik bulur, sana ceza veririm, seni bitiririm” şeklinde sözlerle tehdit ettiğini, buna iki başmüfettişin de tanık olduğunu kaydetti.

 

Kaynak: Cumhuriyet