Yılın en dikkat çekici yatırım aracı altın mı olacak?

Yılın en dikkat çekici yatırım aracı altın mı olacak?
8 Ocak 2024 08:29

Dünyanın önde gelen yatırım bankaları yılın en dikkat çekici yatırım aracının altın olacağını düşünüyor. Fed’in yılın ikinci yarısında faiz indirimine gitmesine ise kesin gözüyle bakılıyor. Kriptolar da yılın sürpriz çıkışını yapmaya aday görünüyor.

 

 

Kripto, altın ve ABD borsalarında yüksek getirilerin görüldüğü, enflasyonda somut düşüşlerin yaşandığı 2023’ün ardından, yeni yıl için iyimser ve kötümser tahminler bulunuyor. Sözcü’den Tolga Uğur’un haberine göre 2023’ün son toplantısında Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirimi mesajı vermesiyle, küresel piyasalar için en büyük merak konusu “Fed 2024’te faiz indirecek mi?” sorusundan “Fed, 2024’te ne zaman faiz indirecek?” sorusuna evrildi. ABD’nin önde gelen yatırım kuruluşlarından Bank of America, ilk faiz indirimi için mart ayına işaret ederken, Goldman Sachs da mart ayından başlayarak Fed’in yılın ilk yarısında 3 faiz indirim kararı vermesini bekliyor.

 

2.400 DOLARI GÖREBİLİR

 

ABD’nin en büyük bankalarından JPMorgan, Fed’den 125 baz puan faiz indirimi beklese de borçlanma maliyetlerindeki ilk düşüş için haziran ayını gösteriyor. Almanya merkezli sigorta ve yatırım kuruluşu Allianz ise piyasa beklentilerine karşı bir görüşle faiz oranlarının beklenenden uzun süre yüksek kalacağını vurguluyor. Altının ise 2024’te de yatırımcılarının yüzünü güldürmesi bekleniyor. Küresel koşulların ve artan jeopolitik gerilimlerin altının lehine olduğuna dikkat çeken Hollanda merkezli banka ING’nin değerlendirmesinde altının yeni rekorlar kırabileceği vurgulandı. JPMorgan, Fed’in faiz indirimleriyle beraber altında yıl ortası
rallisi bekliyor.