Yerli ve yabancı ortaklı şirketin siyanürlü projesine onay verildi

Yerli ve yabancı ortaklı şirketin siyanürlü projesine onay verildi
5 Haziran 2024 06:32

Zenit Madencilik, Kaz Dağları çevresinde yer alan altın ve gümüş madenini büyütmek için izin aldı. Kıyım 535 futbol sahası büyüklüğüne çıkacak.

Fotoğraf: Kuzey Ormanları Savunması

 

Kaz Dağları çevresindeki madencilik faaliyetleri yaşam savunucularının tüm itirazlarına karşın devam ediyor. Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk’ün haberine göre TEMA Vakfı’nın verilerine göre yüzde 79’u maden ruhsatlı olan bölgede hemen hemen her gün yeni bir proje başlarken, var olanlar da büyümeye gidiyor. Bölgede siyanürlü çalışma yürüten Zenit Madencilik büyümek için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurmuştu. Bakanlık şirketin altın ve gümüş madenindeki büyüme isteğine “Çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) olumlu” kararı verildiğini açıkladı. Bu onayla birlikte şirket 259 hektarlık alanını 380 hektara, yani 535 futbol sahası büyüklüğüne çıkaracak. Tarım arazisi ve ormanlık alanlarda yapılacak çalışmalarda dinamit kullanılacak. Bölgedeki cevher, ayda 20 patlatma yapılarak çıkarılacak. Şirket yılda 142 bin 103 ton cevher elde edileceğini belirtiyor.

Şirket çıkaracağı cevheri alanda bulunan Kızıltepe cevher zenginleştirme tesisinde siyanürle birlikte işleyecek. 4 bin 728 sayfalık ÇED dosyasında yer alan bilgiye göre proje alanı ve çevresinde yalnızca belirli bölgelerde yetişen endemik türler bulunuyor. Bu bitki türleri arasında çakırotu, ak kıskıs, kızılcıkotu ve hoş keten yer alıyor.

Zenit Madencilik’in ÇED raporun hazırlayan şirket Çınar Mühendislik, Kanal İstanbul gibi birçok projeyle de adını duyurdu. Şirket Kanal İstanbul’a olumlu rapor vermişti.