Yeniden ortaya çıktı!

Yeniden ortaya çıktı!
24 Ekim 2023 10:59

Geçtiğimiz şubat ayında Mersin’de bir aracın camında yer alan “T.C. İçişleri Bakanlığı. Ak Gençlik Ocakları Mersin İl Başkanlığı” yazılı kart, bu kez İzmir plakalı bir araçta İzmir’de ortaya çıktı. CHP’nin meclise bir soru önergesiyle taşıdığı kart için aradan 8 ay geçmesine rağmen bir yanıt verilmedi. AKP Mersin İl Başkanlığı ise ‘Kart bizi bağlamıyor” açıklaması yaptı.

 

 

CHP Mersin eski Milletvekili Cengiz Gökçel’in geçtiğimiz şubat ayında meclise taşıdığı “T.C. İçişleri Bakanlığı. Ak Gençlik Ocakları. Mersin İl Başkanlığı” yazılı kart, yeniden gündeme geldi.

Bir vatandaş İzmir’de otomobilin ön camına asılı fotoğrafını çektiği kartı, AKP Mersin İl Başkanlığı, “Bizi bağlamıyor” açıklaması yaptı. Eski vekilin zamanın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlamasını isteyerek verdiği soru önergesine ise bugüne kadar bir cevap verilmediği ortaya çıktı.

 

 

İZMİR’DE ORTAYA ÇIKTI

 

 

Sözcü’den Ali Ekber Şen’in haberine göre geçtiğimiz şubat ayında Mersin caddelerinde cirit atan “T.C. İçişleri Bakanlığı. Ak Gençlik Ocakları. Mersin İl Başkanlığı” yazılı kart, bu kez İzmir’de görüldü. S.Çakıltaş isimli bir vatandaş, İzmir’de 35 BKF 634 plakalı aracın ön camına takılı bulunan “T.C. İçişleri Bakanlığı. Ak Gençlik Ocakları. Mersin İl Başkanlığı” yazılı kartın fotoğrafını çekerek, SÖZCÜ Haber İhbar Hattı’na göndererek, “İçişleri Bakanlığı’na bağlı böyle bir resmi kurum var mıdır?” diye , tepkisini dile getirdi.

 

 

AKP : BİZİ BAĞLAMIYOR

 

 

AKP Mersin İl Başkanı Adem Aldemir, söz konusu kartın partilerini ve teşkilatlarını bağlamadığını söyledi. Mersin İl Teşkilatı bünyesinde böyle bir yapılanmanın olmadığını savunan il başkanı Aldemir, “Söz konusu kartın üzerinde ‘Ak Parti’ yazmıyor. ‘Ak Gençlik Ocakları’ deniyor. Bu durumun partimizle uzaktan yakından bir ilgili yok” derken, AKP’nin geçmiş dönem Genel Sekreteri Kenan Peker ise, “Sanıyorum geçen yıl da böyle bir kart konusu gündemi gelmişti. O zaman da bize başvuran bazı kişiler, bu kart ile işe yerleştirme, tayin-atama konularında vatandaşı dolandırarak haksız kazanç elde ettiğine yönelik şikayetler almıştık. Bizi başvuran vatandaşlara da söz konusu yapılanmanın partimizle bir ilgisinin olmadığını ifade ederek savcılık makamına şikâyet etmeleri gerektiğini söylemiştik. Bu durumdan anladığım, garip gurebayı çeşitli vaatlerde kandırıp bir nevi dolandırıcılık yapılıyor” diye konuştu.

 

 

KONUYU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

 

 

Bu arada söz konusu kartı CHP Mersin eski Milletvekili Cengiz Gökçel, şubat ayında 06 CBR 285 plakalı aracın ön camında görünen “T.C. İçişleri Bakanlığı. Ak Gençlik Ocakları. Mersin İl Başkanlığı” yazılı kart için harekete geçmiş, konuyu bir soru önergesiyle meclis gündemine taşımıştı. CHP’li Gökçel, zamanın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Bakanlığınız tarafından derneklere araç kartı tahsis edilmekte midir? İçişleri Bakanlığı ibaresini yasadışı şekilde kullanan araç sahibi hakkında işlem yapılmış mıdır, yapılması düşünülmekte midir” sorularını yöneltmişti.

Önergeye, aracı ve camında bulunan kartın fotoğrafını da ekleyen Gökçel, Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltmişti:

-Bakanlığınız tarafından derneklere araç kartı tahsis edilmekte midir? Derneklerin araç kartı kullanma yetkisi var mıdır?

-İçişleri Bakanlığı ibaresini yasadışı şekilde kullanan araç sahibi hakkında işlem yapılmış mıdır, yapılması düşünülmekte midir?

-Araç kartı kullanım mevzuatına göre kimlerin araç kartı kullanma yetkisi vardır?

-Anılan kart sahibi aracın ‘geçiş üstünlüğüne sahip araç’ hüviyeti de var mıdır?

-Anılan kart sahibi aracın kullanıcısı kimdir? Araç kimin üzerine kayıtlıdır?

 

 

8 AYDIR BİR YANIT VERİLMEDİ

 

 

CHP’li Cengiz Gökçel, söz konusu kart ile ilgili verdiği soru önergesine aradan 8 ay geçmesine rağmen bir yanıt verilmediğini söyledi. Gökçel, “Şimdi yeniden ortaya çıkan bu kartı kimler ne amaçla taşıyor? Soru maalesef yanıtsız kaldı. Böyle bir yapılanma yok ise Devletin yetkili organları derhal harekete geçerek gereğini yapmalıdırlar” ifadelerinde bulundu.