Yeni yılda şifa kaynakları

Yeni yılda şifa kaynakları
30 Aralık 2020 21:36

Değerli okuyucularımız, Halkın Habercisi ailesi olarak, 2021 yılının Türk Dünyasına, bütün insanlık âlemine, sağlıklı, huzurlu ve bereketli bir yıl olmasını diler, COVİD-19 salgınından bir an önce kurtulmamızı, Cenab-ı Allah’tan niyaz ederiz.

 

 

Numan ALADAĞ H&H YORUM

 

 

 

Salgın şartlarının stresi ve gerek biyolojik, gerek se psikolojik yıpranmamızı en aza indirmek, yarına daha bir umut ve daha sağlıklı yönelmek açısından basit önerilerimiz ile sürece katkı sağlamak temel amacımınızdır.
Bu amaç doğrultusunda aşağıda yer alan önerilerimiz takdirlerine arz ederiz…

 

 

KARANFİL YAĞI’nın FAYDALARI:

 

 

Karanfil yağı baharat adalarına özgü olan Eugenia caryophyllata ağacının çiçek tomurcuklarından elde edilir, ancak şimdi dünyanın birçok yerinde tropik bölgelerde yetişir. Tomurcuklar genellikle açmadan önce elle toplanır. Kurutulmuş tomurcuklardan çıkarılan yağ, baharata güçlü aromasını ve tadını veren birçok uçucu bileşik bakımından zengindir. Eugenol, yağın% 70-90’ını oluşturan ana bileşendir.

Karanfil 290,283 birim ORAC değerine sahip antioksidan yiyecek listesinin başındadır ; ama sonra, karanfil tam olarak bir yemek değildir. Yiyecekleri lezzetlendirmek için az miktarda kullanılması gereken bir baharattır. Ancak bu, yiyecekleri sadece lezzetli yapmaktan daha fazlasını yapar; gastrointestinal problemleri hafifletir ve sindirime yardımcı olur. Anestezi etkisiyle her türlü ağrı ve ağrı için onu favori bir bitkisel ilaç yapar.

 

İşte bu güçlü terapötik yağın on dört faydası

 

Kalça kaslarının sertleştirmek istiyorsanız, Hindistan’da Fizik doktoru Azim Masud Safrani, çok basit ve mükemmel bir hareket öneriyor:

Kalçanız çok büyükse ve ondan hemen kurtulmak istiyorsanız, merak etmeyin, Dr. Azim Masud Safrani’nin tavsiyeleri bizlere yardımcı olacaktır.

“Yere oturun, bacaklarınızı sıkıca kavrayın rol yapar gibi öne arkaya sallanın, yuvarlanın. Yedi dakikadan başlayıp on iki dakikaya kadar çıkın. Karanfil yağı ile 15 dakika parmak uçları ile masaj yapın. Fazlalıkların çabucak kaybolduğunu görünce hayret edeceksiniz.”

Dr. Azim Masud Safari diyor ki: “Namaz kılan hastalarım bu uygulama ile daha çok şifa buluyor ve rahatlıyor”

Dr. Azim diyor ki, gittikçe çoğalmakta olan insanlar, bu insan topluluğu ne sosyal bir klüp gibi çalışıyor ne yasası var, ne de yönetmeliği. Klüp üyelerinin kimisi çok sevdikleri bir yere yürüyorlar, kimisi de nerede, ne zaman olursa olsun yürüyüş yapıyorlar.

Yürüyüş meraklısı, yürüyüş yapmak için daima bir bahane bulacaktır.

Dr. Azim diyor ki, yürüyüşlerin çoğu, sosyal yaşam olanlardır; bir arkadaş einmekten hoşlanırlar. Yürüyüş yapmak için bir arkadaş bulmak için zorluk çekmektedirler. Sağlıklı olmayı istiyorsak, ürüyüşü alışkanlık haline getirmeliyiz.

Dr. Azim diyor ki, yürümeye ihtiyacınız var. Belki yürüyüş üzerinde çok durduğumu düşüneceksiniz ama, hayır. Yürüyüş, bizlere sağlık dolu uzun bir ömür müjdeler. Doktor Azim, kendisine gelen hastaların çoğu günde bir saat yürüyerek birçok hastalıklardan kurtulduklarını söyleyerek, Dr. Azim’e hak veriyorlar. Yürüyüş, bütün yaşama neşesini silip götüren, bedeni ve ruhu çökerten, stresi, uykusuzluğu, müzmin yorgunluğu, bedensel ve tinsel acıları doğal olarak tedavi eder. Yürüyüş, büyük adımlarla, ritmik bir tarzda, rahat ve sakin yapılırsa; sindirim, dışarı çıkma, kandolaşımı, bedensel ve düşünsel gevşemenin en değerli yardımcısı olur.

Fizikçi doktor Azim diyor ki, kendinizi uyuşuk hissettiğinizde yürüyüşe çıkın. İyi bir ayakkabı, hareketlerinizde sizi serbest bırakan şalvar gibi giysiler giyin. Başınızı yukarıda, büyük adımlarla, kollarınızın düzenli bir şekilde sallayarak, derin derin nefes alarak yürüyün.

Numan Aladağ diyor ki, temiz ormanlık havada yürüyün. Kendinize bir tempo tutturun, hızlı olması gerekmez, düzenli olması yeter. D-Limonene (Esansiyel narenciye yağı) 6-8 damla badem büyüklüğünde iki paarça pamuğa damlatarak, burunuza koyun, burun ile nefes alıp ağzınızla verin. Bu uygulama, solunum yolları, burun tıkanıklığı, hafıza zayıflığı ve özellikle COVİD-19 enfeksiyonundan korunmak için doğal bir çözümdür. Bu uygulamayı yaptığınız zaman, bakın mizacınız nasıl değişecek. Zekanız gitgide açılacaktır. Psikologlar, hareket halindeki vücudun zihinsel gelişmeyi hızlandırdığını söylerler.

Yürüyüş’ten alacağınız zevkten başka yürüyüşün size getireceği binlerce avantaj vardır. Yürümenin tadına varanlar gitgide çoğalmaktadır. Tıp doktorları durmadan yürüyüş tavsiye etmektedirler! Kimyasal ilaç kullanmaya ihtiyaç duymayıp, uzun yaşamak isteyenler, kadınlı erkekli yürümektedirler.

 

 

Diş ağrısı için karanfil ve yağı

 

 

Çoğu insan karanfili böyle bilir ve iyi bir sebeple. Diş çürüğünden kaynaklanan şiddetli ağrı genellikle, mikroplar ve ürettikleri asitler daha derin diş katmanlarına yediğinde ve sinir içeren küspe ye ulaştığında başlar. Daha eski günlerde, ezilmiş karanfiller genellikle anestezi etkisinin hızla ağrıyı kesebileceği boşluğa doldurulurdu. Fakat karanfildeki uçucu yağlar o kadar güçlüdür ki sağlıklı dokulara da zarar verebilir. Yağın kullanılması size madde üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Diş boşluğuna bir damla karanfil yağı dökülmesine rağmen çabuk bir rahatlama sağlayabilir, ancak karanfil yağı ve hindistancevizi yağı karışımı içine batırılmış pamuk topları kullanmak daha güvenli ve etkilidir. 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını 1 çay kaşığı karanfil yağı ile karıştırın ve iyice çalkalayın. İhtiyaç duyduğunuzda kullanışlı bir diş ağrısı ilacı olarak kullanın. Diş veya diş eti ağrısını ortaya çıkan bilgelik dişlerinden kurtarmak ve yaralanmaları etkilemek için kullanılabilir.

Karanfil yağı geçici olarak ölçülmelidir çünkü esas olarak sinirleri anestezi yaparak rahatlatır. Uzun süre diş veya diş eti ağrısının kontrol edilmesine izin vermeyin.

 

 

Ağız ve boğaz iltihabı yatıştırır

 

 

Dudaklarda ve yanaklarda gelişen ağız ülseri son derece acı vericidir. Bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan diş eti iltihabı veya dişeti iltihabı da öyledir. Kanamaya ve acıya neden olabilir ve pyorrhea gibi daha ciddi koşullara ilerleyebilir. Karanfil yağının anestezi etkisi ağrıda rahatlama sağlayabilir, ancak öjenol ve diğer fenolik bileşiklerin esansiyel yağdaki antienflamatuar ve antibakteriyel etkisinden ilave bir fayda görülebilir.

Sıcak suda karanfil yağı ile gargara yapmak, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmanın yanı sıra diş hijyenini de iyileştirmeye yardımcı olabilir. Asit reflü kaynaklı boğaz ağrısı, strep boğazı, tonsillit, larenjit vb. Gibi bakteriyel ve viral enfeksiyonlarda etkilidir.

Bir bardak ılık suda 1 çay kaşığı tuz eritin ve üzerine 3 damla karanfil yağı ekleyin. Bu çözeltiyle günde iki ila üç kez gargara yapın.

 

 

Nefes spreyi

 

 

Karanfil yağının baharatlı aroması, anında nefes tazeleyici olarak işlev görebilir, ancak kalıcı etki sağlayan antimikrobiyal özelliktir. Bunun için sadece çok seyreltik bir süspansiyona ihtiyacınız var.

2 bardak karanfil ve nane uçucu yağlarını bir bardak suya karıştırın. Tat vermek için stevia özü ekleyin (isteğe bağlı). Cep tipi spritzing şişelerini bu tamamen doğal ağız spreyi ile doldurun ve ihtiyaç duyduğunuzda kullanın.

 

 

Bulantı ve kusma için

 

 

Sabah bulantısı muzdarip hamile kadınlar, mide bulantısı ve kusma rahatlatmak için bir karanfil tomurcukları ile bir çay kaşığı toz zencefili bir bez keseye koyup ağızda emilir. Bir damla karanfil yağının yastıklara sürtülmesi veya birkaç damla nane yağı da aynı derecede etkili olabilir.

 

 

Kan emici böceklerden korunma

 

 

Karanfil yağının keskin kokusu sivrisinekler dahil böcek zararlılarına karşı iticidir. Tropiklerde, bu sinir bozucu kan emicilerinden kurtulmak için vücudun açık bölgelerinde birçok aromatik bitkinin yapraklarını ovalamak yaygın bir uygulamadır. Karanfil yağı buna mükemmel bir alternatiftir.

5-10 damla karanfil yağını 8 oz. Hindistan cevizi yağı evden çıkmadan önce yüzünüze, elinize ve bacaklarınıza uygulayın.

Bahçede veya verandada sorunsuz bir akşam için, karanfil yağını birkaç damla kullanabilirsiniz. Uçan böcekler bölgeden uzak durur. Kolayca bulunabilen sitronella mumlarına birkaç damla karanfil yağı eklenmesi, bu istenmeyen zararlı misafirleri engellemenin başka bir yoludur .

 

 

Mantar enfeksiyonları

 

 

Karanfil yağı, oral ve vajinal kandidiyazis de dahil olmak üzere mayanın neden olduğu mantar enfeksiyonları ile savaşabilir. Antibiyotik tedavisi ayırt edilmeden hem patojenik hem de faydalı bağırsak bakterilerini tahrip eder, bu genellikle gastrointestinal kanalda mantarların aşırı büyümesine neden olur. Antasitler veya antibiyotiklerle yapılan ilaçları takiben oral pamukçuk tipik bir örnektir. Oral kandidiyazis, diş armatürü giyen kişilerde sık görülen bir sorundur.

Mantar enfeksiyonları ciltte veya ağızda olsun, karanfil yağı ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Yemeklik bir yağ olması, eczanelerden alabileceğiniz mantar öldürücü ağız boyalarından bile daha güvenlidir.

Eriyene kadar 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı. 10 damla karanfil yağıyla karıştırın ve soğumaya bırakın. Bunu antifungal ağız boyası olarak uygulayın. Cildin herhangi bir yerinde mantar enfeksiyonları için topikal olarak kullanılabilir, ancak biraz acıtabilir.

 

 

Sivilceleri kontrol eder

 

 

Sivilce, genellikle hormonal değişikliklerin yol açtığı, cilt bezlerinin aşırı yağ üretiminden kaynaklanan bir problem olarak kabul edilir. Bununla birlikte, kistik akne durumunda olduğu gibi bakteriyel enfeksiyonlarla komplike olabilir. Bakteriler, sıkışmış toz ve yağ ile tıkanmış gözeneklerde gelişir ve enfeksiyon iri, iri dolgulu kaynamalara neden olur. Kistik akne, aktif olarak tedavi edilmedikçe kronik bir problem olabilir. Karanfil yağının antienflamatuar ve bakterisidal özelliği burada yardımcı olabilir. Eugenol’un çoğu akne vakasında ortaya çıkan bakteri olan Propionibacterium aknelerine karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır .

Karanfil yağının oldukça etkili olduğunu ve cildinizi tam güçle kullanırsa yakabileceğini unutmayalım. Karanfil uçucu yağını cilde uygulamadan önce seyreltmek için daima hindistancevizi yağı, D-Limonene veya jojiba yağı gibi yatıştırıcı bir taşıyıcı yağ kullanın. Sadece 2 damla karanfil yağını 1 çorba kaşığı biraz ısınmış hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve yüzünüze uygulayın, parmak uçlarınızla hafifçe masaj yapın. Karanfil yağı cilt gözeneklerine derinlemesine nüfuz eder ve enfeksiyonu giderir, ancak cildin tamamen iyileşmesi birkaç hafta sürebilir. İradenizi kuvvetlendirerek, sabırlı olun.

Sivilce kopmalar durduktan sonra bile, karanfil yağı yüz yıkama olarak kullanmak yardımcı olur. Bir litre ılık suya 2 damla karanfil yağı ekleyebilir ve sabah ve yatmadan önce yüzünüzü yıkamak için kullanabilirsiniz. Soğuk suyla durulayın.

 

 

Yorgunlukla mücadele eder

 

 

Karanfil yağı bir enerji yükselticidir. Kanı incelterek trombosit agregasyonunu azaltır. Bu kan dolaşımını artırır . Karanfil yağı, kardiyovasküler tonik ve beyin stimülatörü olarak işlev görür. Hem fiziksel hem de zihinsel yorgunlukla mücadeleye yardımcı olur. Aromaterapide bu amaç için kullanılır.

Difüzörde karanfil yağı kullanın veya refleks noktalarına bir çay kaşığı taşıyıcı yağ ile seyreltilmiş bir damla veya iki uygulayın. Yorucu bir günün ardından kas yorgunluğunu hafifletmek için banyo suyuna birkaç damla ekleyin.

Karanfil yağı cilde uygulandığında yandığından, uygun bir taşıyıcı yağla karıştırın.

 

 

Baş ağrısı giderir

 

 

Öjenolün analjezik etkisi hızlı bir rahatlama sağlarken, artan kan dolaşımı, sinüs tıkanıklığından strese kadar herhangi bir şey olabilen baş ağrılarının nedenini gidermeye yardımcı olur.

Sakinleşmek için birkaç damla karanfil yağını hindistancevizi yağı ile karıştırın. 1-2 damla esans yağı içeren bir pamuk topunu koklamak veya yağı bir difüzörde kullanmak aynı etkiyi sağlayabilir.

Solunum sorunlarını giderir

Karanfil yağı, yaygın olarak bilinen merhem ve balsamlarda, bronşit ve şiddetli soğuk nedeniyle göğüs ve sinüs tıkanıklığını gidermek için kullanılır. Ayrıca COVİD-19 için de doğal bir etken maddedir.

Her biri 2-3 damla karanfil yağı ve suya eklenen okaliptüs yağı ile yapılan buhar soluma, solunum yollarını hızlı bir şekilde açarak nefes almanıza yardımcı olacaktır. Göğüs ovmak için her bir karanfil ve okaliptüs yağı 5 damla ve 8 oz ile 10 damla limon yağı karıştırılır. gerekirse eritilmiş balmumu ile baz olarak hindistancevizi yağı karışımı gerekirse kalınlaştırmak için.

 

 

Romatizmal eklemler ve spor yaralanmaları için ağrı kesici

 

 

Eklemlerde ve kaslarda ağrı, romatizma gibi kronik koşullar nedeniyle spor aktivitelerinden kaynaklanan burkulmalar ve morluklar karanfil yağı ile tedavi edilebilir. Geçici olarak bölgeyi uyuşturmanın yanı sıra, yaralanan dokuların daha hızlı iyileşmesini sağlayarak kan dolaşımını arttırır.

Çift kazan içinde bir fincan bal mumu eritin. Ateşten alın ve 1 bardak hindistan cevizi yağı ekleyin. Hafifçe soğumaya bırakın. 10 damla karanfil yağı ve 5 damla nane yağı ve arnika yağı ekleyin. Cam şişelere veya metal tüplere dökün ve kurumaya bırakın. Bir ağrı giderici balsam olarak kullanın.

 

 

Kulak ağrısını rahatlatır

 

 

Karanfilin anestezi ve analjezik özelliği, altta yatan sebebi ne olursa olsun, kulak ağrısı giderilmesinde yararlıdır. Karanfil yağı, soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığına bağlı olarak kulakta aniden delici ağrı gelişebilecek küçük çocuklu hanelerde esastır.

Hızlı bir şekilde kulak ağrısı gidermek için vücut sıcaklığına kadar ılıtılmış 1 çay kaşığı susam yağında 2 damla karanfil yağı karıştırın. Her bir kulakta karışımdan 1-2 damla vermek için bir damlalık kullanın.

 

 

Mükemmel pestisit (haşere öldürücü) ve herbisit

 

 

Zararlı kimyasal bileşikler yerine pestisit olarak karanfil yağı ve yabani ot öldürücü kullanımıyla evinizi ve bahçenizi güvende tutabilirsiniz. Doğal bir haşere ilacıdır.

5 yemek kaşığı ile 1 çorba kaşığı karanfil yağı karıştırın neem yağı bir galon su içinde. Bir tatlı kaşığı bulaşık sabunu ekleyin ve karıştırmak için iyice çalkalayın. Böcekleri ve diğer zararlıları uzak tutmak için iç ve dış mekan bitkilerine püskürtün.

Dikkat: Karanfil yağı kan inceltici ve kan şekeri düşürücü özelliklere sahiptir; bu nedenle, diyabet hastaları ve antikoagülanlar üzerindeki kişiler, karanfil yağ formülasyonlarını dahili olarak kullanmaktan kaçınmalıdır. Baharat olarak bütün karanfil hamile bir kadının diyetinin bir parçası olabilse de, hamilelikte konsantre yağ içeren formülasyonlardan daha iyi kaçınılır.

Bilgi ve destek amaçlıdır. İlk adım hekiminizin görüş ve önerilerini alarak kullanmanız daha faydalı olur.

Cümle vatan şehitlerini ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hastalara acil şifalar dileriz.

 

 

Kaynakça:

Numan Aladağ’ın, Asya ve Australia notları

Hindistan-Rajasthan Tarım üniversitesi eğitim notları


Yazarın Son Yazıları:
Öğretmen üretimin rehberidir
Tatlı patatesle tanışın
Bu 10 Kasım, onu anlamaya çalışalım!