Yeni komşumuz El Kaide!

Yeni komşumuz El Kaide!
20 Eylül 2013 09:17

Suriye’de Beşar Esad’a bağlı güçlerle muhalifler arasındaki çatışmalar sürerken, farklı muhalif güçler arasındaki gerginlikler de artıyor.

 

BBC Türkçe’nin haberine göre; El Kaide’yle bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti örgütüyle Batı tarafından desteklenen başlıca grup Özgür Suriye Ordusu arasındaki son çatışmaların ardından, Türkiye sınırı yakınındaki Azez kentinin kontrolü Irak-Şam İslam Devleti’nin eline geçti.

 

Türkiye sınırıyla Halep arasındaki ana güzergâhta yer alan Azez ve çevresinde çatışmalar bir yılı aşkın süredir devam ediyor.

 

Irak-Şam İslam Devleti, Özgür Suriye Ordusu’yla devam eden çatışmalarda, Azez üzerindeki kontrolünü arttırıyordu.

 

İki grubun çatışması, muhalif güçler arasındaki en büyük güç mücadelesi olarak görülüyor.

 

Times gazetesinin muhabiri Andrew Loyd ve fotoğrafçısı birkaç gün önce Suriye’nin kuzeyinde Irak-Şam İslam Devleti savaşçılarıyla karşılaştı. Bir süre alıkonulan gazeteciler, militanların kendilerine ne yapacaklarını uzun süre tartıştıklarını anlattı.

 

Loyd, “Aralarında bizi vurmak isteyen biri vardı. Bir saat kadar bize ne yapacaklarını tartıştılar. Çok tatsız bir durumdu. İki yıldır fazla etkili olmayan bu grup son dönemde gücünü ve kontrol ettiği bölgeyi arttırdı” dedi.

 

Suriye’de en aşırı uçtaki cihad yanlısı gruplar Batılı gazetecileri ‘casus’ olarak görüyor.

 

Cihad yanlısı bu gruplar, Suriye rejimine karşı planlanan bir Amerikan saldırısının asıl olarak kendilerini hedef alacağına inanıyor ve İslamcı savaşçıların dağılması ve gizlenmesi nedeniyle bu saldırının ertelendiğini düşünüyor.

 

Bu gruplar, Batılı gazetecilerin Suriye’ye gelme sebebinin de insansız hava araçları ya da füzelerle düzenlenecek saldırılar için hedef belirlemek olduğunu düşünüyorlar.

 

Cihad yanlısı internet sitelerinde “Gazeteciler, Suriye’deki ve tüm dünyadaki mücahitlerin düşmanıdır. Tüm Batılı gazeteciler yakalanmalı ve şeriata göre cezalandırılmalıdır” açıklamaları dolaşıyor.

 

Yaşanan çatışmalar ve son gelişmelerin ardından Türkiye’nin de Öncüpınar sınır kapısını kapattığı belirtiliyor.

 

odatv