Yavaş: Ankara’da çok pahalıya su satılıp çılgın projelere aktarılıyordu

Yavaş: Ankara’da çok pahalıya su satılıp çılgın projelere aktarılıyordu
21 Haziran 2022 14:39

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkentte yaşanan sel felaketiyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Melih Gökçek dönemine işaret eden Yavaş, “Kentte çok pahalıya su satılıyor, bu satıştan elde edilen gelirler çılgın projelere aktarılıyordu. 2005-2018 yılları arasında suyun metreküp fiyatı ortalama 1,6 dolardı; yani bugünün parasıyla tonu 28 liraya su satıldı. Bu yüksek tutardaki parayla da helikopterler alındı; atıl havuzlar ve otopark sistemleri kurup uçuş okulları açıldı.” dedi

 

 

ABB Başkanı Mansur Yavaş, belediye binasındaki konferans salonunda Ankara’da yaşanan sel felaketiyle ilgili ‘Ankara Afet Bilgilendirme Raporu’nu açıkladı. Yavaş, yağışın boyutu ve hızının değiştiğini belirterek, şunları söyledi:

“Haziran aylarında her zaman yağış olurdu ancak artık iklim değişikliğinin ve çarpık kentleşmenin de etkisiyle yağışın boyutu, hızı ve etkisi değişir oldu. Kentimizde maalesef son dönemde şehir selleri meydana geliyor. Bazı ilçelerde damla bile düşmezken bazı ilçelerde taş üstünde taş kalmıyor.

Yağışın üst üste gelmesi sonucu ise toprağın doyma oranı artıyor ve her takip eden yağış, takip ettiği yağıştan daha tehlikeli bir durum oluşturuyor. İşte iklim değişikliği ve çarpık kentleşme ortamında, Ankara’da temiz su temini ve altyapı için yıllarca ihmal edilmiş bölgelerimiz vardı.

 

 

“ÇOK PAHALI SU SATIP ÇILGIN PROJELERE AKTARILIYORDU”

 

 

Kentte çok pahalıya su satılıyor, bu satıştan elde edilen gelirler çılgın projelere aktarılıyordu. 2005-2018 yılları arasında suyun metreküp fiyatı ortalama 1,6 dolardı; yani bugünün parasıyla tonu 28 liraya su satıldı.

Bir kez daha vurguluyorum. Bugünün parasıyla suyun tonu 28 liraydı. Bu yüksek tutardaki parayla da helikopterler alındı; atıl havuzlar ve otopark sistemleri kurup uçuş okulları açıldı.

ASKİ’nin milyarlarca lirası Fen İşlerinin yatırımlarına aktarılırken, kendi yapması gereken altyapı yatırımları sürekli ötelendi. Biz ise bugünkü koşullarda 0,7 dolara temiz suyu vatandaşlarımızla buluşturuyoruz.”