‘Yargı krizinin ötesinde devlet krizi yaşanıyor, Meclis uzaktan seyrediyor’

‘Yargı krizinin ötesinde devlet krizi yaşanıyor, Meclis uzaktan seyrediyor’
12 Ocak 2024 09:45

Halk TV yazarı Mehmet Tezkan, Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) tutuklu milletvekili Can Atalay hakkındaki hak ihlali kararını tanımayan Danıştay 3. Ceza Mahkemesi’yle ilgili krizin sadece bir yargı değil devlet krizi olduğunu söyledi. Söz konusu krizin Meclis’te görüşülme talebini reddeden Meclis Başkanı’nı eleştiren Tezkan, “Meclis Başkanı Meclis’i hiçe sayıyor” dedi.

 

 

Tezkan, “Meclis Başkanı’nın istediği bu. Saray’ın da istediği bu, Erdoğan’ın da, Bahçeli’nin de… Kriz çözülmesin böylece Anayasa Mahkemesi devre dışı kalmış olsun… Büyük plan bu…” diye yazdı.
Tezkan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

 

 

“Meclis Başkanı Meclis’i hiçe sayıyor! Bu ne demek diyeceksiniz? Etkisizleştiriyor, işlevsiz kalmaya çalışıyor, önemsizleştiriyor demek… Yargı krizinin ötesinde devlet krizi yaşanıyor. Meclis uzaktan seyrediyor. Yargıtay’ın 3. Ceza Dairesi Anayasa Mahkemesi kararlarına uymam diyor. Uymak zorunda değilim diye açıklama yapıyor. Anayasa’nın iki maddesini yok hükmünde saydığını açıklıyor… Daha da ötesi… Verdiğim mahkumiyet kararını Genel Kurul’da okut diye Meclis Başkanı’na talimat boyutunda yazı gönderiyor. Yani kendisini yasama organın da üstünde görüyor! Devlet krizi değil de nedir? Bu krizi çözmesi gereken yer neresi? Meclis… Nasıl çözecek? Oturup konuşarak, tartışarak, karar alarak… Meclis’te temsil edilen sekiz parti altına imza koymuş; ‘bir araya gelelim bu meseleyi konuşalım’ demiş… Meclis Başkanı kabul etmedi… Efendim Meclis tatilde değilmiş, tatilde olmadığı için olağanüstü toplanamazmış, salı günü zaten Meclis çalışmalarına başlayacakmış falan filan…

 

 

Salı günü ne olacak? CHP’nin teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedilecek… TBMM Numan Kurtulmuş da ‘oh be bunu da kazasız belasız atlattık’ diye rahat bir nefes mi olacak? Farkında mı bilmiyorum sayesinde Meclis’in itibarı zedeleniyor… Kurtuluş Savaşı’nı yöneten Meclis kendi sorununu çözemez hale geldi… Bir milletvekilinin hapiste tutulması en başta Meclis’in sorunudur… Meclis Başkanı’nın dert edinmesi gerekir ama nerde!.. Tam tersi, Meclis Başkanı büyük krizi ‘iki yargı kurumu arasındaki tartışma, suhuletle çözülmesi lazım’ diyerek küçültmeye çalışıyor… Meclis taraf olmamalıymış, siyasi polemiklere çekilmemeliymiş!.. Meclis karışmayacak, Meclis seyirci kalacaksa Anayasa krizini kim çözecek? Kimse!…

Meclis Başkanı’nın istediği bu. Saray’ın da istediği bu, Erdoğan’ın da, Bahçeli’nin de… Kriz çözülmesin böylece Anayasa Mahkemesi devre dışı kalmış olsun… Büyük plan bu…”

 

 

Yazının tamamını okumak için tıklayın.