‘Yalnız Çin aşısına güvenmek hataydı’

‘Yalnız Çin aşısına güvenmek hataydı’
7 Mayıs 2021 07:46

“Yangını söndürmenin tek yolu aşı” diyen ABD Jackson Laboratuvarı Baş Araştırmacısı Prof. Dr. Unutmaz, Türkiye’nin yalnızca Sinovac’a güvenerek hata yaptığını, aşının çok önce çeşitlendirilmesi gerektiğini belirtti.

 

 

Fotoğraf: AP Photo

 

 

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre Kapanmada altıncı gün de geride kalırken ABD Jackson Laboratuvarı Baş Araştırmacısı, Bağışıklık Sistemi Uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, salgında gelinen son durumu ve kapanma sürecini BirGün’e değerlendirdi. Unutmaz, “Yangını söndürmenin tek yolu aşılama” derken Türkiye’nin sadece Çin aşısına güvenerek hata yaptığını, aşının aylar önce çeşitlendirilmesi gerektiğini belirtti. Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Çin’in, Sinovac aşısı tedarikiyle ilgili yapılan sözleşmeye uymadığını ve bu yüzden aşıların gelmediğini açıklamıştı.

Aşılama sürecine ilişkin konuşan Prof. Dr. Unutmaz, günlük aşılama oranlarının düştüğüne dikkat çekerek, şunları söyledi: “Türkiye ocak ayında aşılamaya gayet iyi başladı ve dünyada çok fazla aşı yapan ülkelerden bir tanesiydi. Fakat sonrasında aşılama oranı çok azaldı. Tedarikte sıkıntılar olduğunu söyleniyor. Yapılan en büyük hata, yeterince ve çeşitli aşının getirilmemiş olması. Sadece Çin aşısına güvenildi. Burada da tedarik sıkıntıları oluştu. Daha fazla aşı gelmesi lazımdı. Diğer aşılardan da hızlı bir şekilde tedarik edilmeli.”

 

 

ÖLÜM SAYILARI HEMEN DÜŞMEYECEK

 

 

Günlük vaka sayılarındaki artışın günlük ölüm sayılarına 2-3 hafta sonra yansıdığını da belirten Unutmaz, “Yani bugün Covid-19 tablolarında gördüğümüz ölümler iki, üç hatta beş hafta önce hastaneye yatan kişilerin hayatını kaybetmesi. Bu bakımdan bugün vaka sayıları sıfıra düşse bile ölüm sayıları yine belli düzeyde devam edecek. Vaka sayılarının azalmasıyla birlikte önümüzdeki iki, üç hafta içinde ölüm sayılarında da önemli bir düşüş olacaktır diye düşünüyorum” dedi.

 

 

YANGINI SÖNDÜRMENİN TEK YOLU AŞILAMA

 

 

Toplumun en az yüzde 60’ının aşılanması gerektiğini belirten Unutmaz, “İsrail’de, İngiltere’de nüfusun önemli bir bölümü aşılandı ve bunun etkilerini de görmeye başladık. Tamamen virüsü yok edemezsiniz ama kontrol altına alırsınız. Vaka sayılarını kontrol altına alırsınız, ölümlerde ve hastaneye yatışlarda da çok büyük düşüş olur. Yangını söndürmenin tek yolu aşılamadır” diye konuştu.

 

ŞU ANDA VİRÜS SON KARTLARINI OYNUYOR

 

 

Mutasyonlara da değinen Unutmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Virüs devamlı mutasyona uğruyor; ama virüsün fonksiyonunu değiştirici olanlar çok çok nadir oluyor. Muhakkak ki virüse fırsat verdikçe yeni mutasyonlarla karşılaşacağız. Virüsün daha yeni bir strateji bulması lazım, çok tehlikeli mutasyonlara uğraması için. Şu anda virüs son kartlarını oynuyor diyebiliriz. Hindistan mutasyonu da diğer mutasyonlardan çok farklı bir mutasyon değil. Mutasyonlar tehlikeli ama en azından bazı aşıların mutasyonlar karşısında etkili olduğunu da biliyoruz.”

 

 

BİONTECH DAHA FAZLA KORUYOR

 

 

Türkiye’de kullanılan BioNTech ve Sinovac aşılarını da değerlendiren Unutmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “BioNTech yüzde 95 oranında koruyucu, Sinovac ise yüzde 60 ile 70 arasında koruyucu. Bu iki aşı arasında böyle bir fark var. Daha ağır hastalıklara ve ölümlere karşı BioNTech daha fazla koruyucu oluyor. Tüm aşıların belli bir koruyuculuğu var. Her yıl aşı olunup olunmayacağını tahmin etmek zor olsa da ben BioNTech, Moderna ve Johnson & Johnson gibi çok iyi aşılarda korumanın yıllarca sürebileceğini düşünüyorum. Gelecek yıl yeni oluşan varyant virüslere karşı bir ek aşı yapılabilir. Çünkü bu aşıların koruyuculuğu bir miktar azalıyor. Bir de aşının daha uzun vadede koruyuculuğunun sürmesi için üçüncü doz daha faydalı olur.”