Venezuela’dan yapılan ‘Peynir’ ticaretini Meclis gündeminde!

Venezuela’dan yapılan ‘Peynir’ ticaretini Meclis gündeminde!
24 Mayıs 2021 14:59

Hakverdi, TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde; Türkiye ile Güney Amerika ülkesi Venezuela’dan sıfır gümrükle, içinde yüzbinlerce ton taze peynir, eritme peynir ve diğer peynirler ile, binlerce ton pirinç, yulaf vb. tarım ve gıda ürünlerinin ithalatı yapılması yönünde bir kararname imzalandığını vurguladı. Yapılan ithalatların ülkemizde çitçi ve besicilerimiz için yarattığı mağduriyet bir yana, Venezuela’dan yani kuş uçuşu 10 bin 563 kilometre uzaktan, deniz yoluyla ise haftalarca süren mesafeden, soğuk zincir şartlarında getirilmesi gereken süt ürünlerinin ithal edilmesinin, ticari maliyeti açısından da kamuoyu tarafından tartışılmakta olduğunu da ifade etti.

 

 

Venezuela’dan Peynir İthalatı Yapan Firmaların Yönetim Kurullarında Siyasetçi, Bürokrat Ya Da Akrabaları Bulunmakta Mıdır?

 

 

“Venezuela’da 2020 Ekim ayında yapılan operasyon neticesinde peynir kalıpları içerisine yerleştirilmiş 119 kilo kokain ele geçirildiği Venezuela basınına yansımıştır. Son günlerde bu ülke ile Türkiye arasında kokain ticareti yapıldığı iddiası sosyal medya üzerinden kamuoyu gündemine taşınmış ve infial etkisi yaratmıştır. Bu konuda kamuoyunda oluşan şüpheleri gidermek, varsa bir suç, failleri ile birlikte ortaya çıkartılarak hukuki süreci işletmek ilgili kurumların vicdani ve yasal sorumluluğu altındadır” diyen Hakverdi; yazılı soru önergesinde cevaplanması için şu soruları sordu;

 

 

Türkiye, son 5 yılda Venezuela dışında hangi ülkelerden, hangi miktarda süt ürünleri ithal etmiştir? Benzer ürünleri ithal ettiğimiz diğer ülkelerle de aramızda vergi muafiyeti sağlanan bir anlaşma var mıdır?

 
Venezuela ile süt ürünleri ithalatı yapan firmalar hangileridir? Kamuoyunun gündemine gelen haberler sonrası Venezuela ile ticaret yapan firmalar bakanlığınız tarafından mercek altına alınmış mıdır? Bu konuda daha önce ve şu an İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı ile birlikte koordineli yürüttüğünüz bir soruşturma var mıdır?

 
Gümrük Anlaşması yapıldıktan sonra Venezuela ile ticari faaliyeti artan firmalar hangileridir? Bu firmaların yönetim kurullarında kamuoyu tarafından tanınan aktif ya da emekli siyasetçi, bürokrat ya da akrabaları bulunmakta mıdır?