Uzayan kol adalet getirsin

Uzayan kol adalet getirsin
28 Mart 2021 08:04

Bencilliğin, benmerkezciliğin, kıskançlığın had safhada olduğu bir dönemde “uzayan kol bizden olsun” anlayışı sorunlu bir bakış açısı değildir bana göre. Ancak koldur bu… Ne yapacağı da belli olmaz.

 

 

Salih Levent UĞURLU H&H YORUM

 
Bizim toplumumuzda çocukluktan itibaren öbür dünyada ellerimizin, kollarımızın konuşacağı salık verilir, “sakın kötülük yapmayın ha” diye telkin edilir. Öyle ya “Gün gelecek dilleri, elleri ve ayakları yapmış oldukları bütün kötülükleri tek tek bildirerek, aleyhlerinde şahitlik edecektir” denir Nur 24/24’te…

 
Uzayan kol bizden olsun da…

 
Peki, o kol hırsızlık yaparsa, rüşvet alırsa ne olacak? Ya da lüks bir araç içerisinde kokain çekerse?

 
O zaman da o kol bizden olacak mı?

 
31 Mart yerel seçiminde Mersin’in Çamlıyaya ilçesinde siyasetimizi tek cümleyle özetleyen çarpıcı bir ifade kullanıldı. İlçenin teşkilat başkanı seçim propagandası yaparken oy istediği adayın “hırsız” olduğuna dair söylentilere vurgu yaparak “Hırsızsa bizim hırsızımız, yanında yer alırız” dedi.

 
Bu abimizi o zaman kınamamıştım. Neden kınayım ki? Yıllardır süregelen siyasi bir anlayışı, Anadolu insanının kendine has açık sözlülüğüyle dile getirdi. “Hırsızsa bizim hırsızımız kardeşim kime ne!” demiş oldu.

 
Abinin suçu ne? Malûmu ilâm etti.

 
Yıllardır ülkemizde siyasi skandal olabilecek yüzlerce yüz kızartıcı eylem sümen altı edilmedi mi? Sümen altı edildiği gibi yapanın da yanına kâr kalmadı mı?

 
Uzayan kol bizim oldu. Ancak uzadıktan sonra hırsızlık yapan kol da bizim oldu, rüşvet alan kol da… Tüyü bitmemiş yetim hakkıyla Blackjack 21 oynarken kart çeken kol da bizim oldu, kokain çeken kol da…

 
Bu Mersinli Abi bozuk sistemin çarkları içerisinde dönen en küçük parça belki de… Dâhil olmuş bir çarkın içine… Yuvarlanıp gidiyor işte…

 
Tıpkı gündemi sarsan kokainci arkadaşımız gibi… Özür dilerim pudracı olacaktı…

 
Öyle demiş polise verdiği ifadesinde:

 
“Görüntülerde burnuma çekmiş olduğum madde pudra şekeridir. Taklit amaçlı sanki uyuşturucu madde kullanıyormuşuz gibi yaparak eğleniyorduk.”

 
Ne diyecekti, kokain âlemi yaptıklarını mı söyleyecekti? Belli ki kravatlı, “kolu uzun” bir abimiz yanına gelmiş, “bunları bunları söyle” demiş… O da söylemiş… Ve adli kontrol şartıyla salınıvermiş…

 
Zıkkım iç güzel kardeşim. Bizi ilgilendirmez. Bizi ilgilendiren bundan sonrası…

 
Acaba bir savcı ya da aklı başında AK Partili bir siyasetçi soracak mı bu kardeşe “nereden geldi bu değirmenin suyu?”

 
Üzerine gidecek mi o lüks otomobillerin, otellerin, kumarhanelerin… “Gel bakalım kokainci arkadaş yediğin içtiğin senin olsun kimlerle ne iş tuttun? Dökül bakalım” diyecek mi? İpin ucunun kimlere gittiğinin izini sürecek mi?

 
Yoksa kol kırılıp yen içinde mi kalacak?

 
Kolun kırılması mesele değildir. Kolu uzatmak da… O kolun senden olması da…

 
Bütün kollar sana çalışsa neye yarar?

 
En tepedeki kol adaletli bir düzen tesis etmedikten sonra…

 
En ufak bir yolsuzluğun ve adaletsizliğin izini sürmedikten sonra…

 
Güzelim ülkede mama alarmları bir utanç reyonu gibi sergilendikten sonra… Uzayan kolların senden olması neye yarar?

 
Şefkatli kollarıyla bir tencere yemeği çocuklarına adaletle pay edemedikten sonra neye yarar Kemal Tahir’in Devlet Ana’sı?

 
Neye yarar Roma adalet tanrıçası Justitia, tanrıça Themis’in kolları?

 
Neye yarar Mısır Adalet Tanrıçası Maat’ın devekuşu tüylü kolları?

 
Hz. Ali’nin çift başlı kılıcı tuttuğu kolları neye yarar?

 
İnsanlık tarihinde adalet kavramı bu kadar ikonlaşmışken yöneticilerin adaleti göz ardı etme lüksü var mıdır ki? Yıkılan, helak olan yüzlerce toplumun gelecek dünya insanlarına bıraktığı pusula değil de nedir adalet?

 

 

Salih Levent UĞURLU Twitter

 


Yazarın Son Yazıları:
Benim canım belediyem
Röpteşambırsız yazardan analizler
Kim referans oluyor bu yamuk adamlara?