Üsküdar Belediyesi, İBB’nin etkinliğinin iptalini istedi, mahkeme reddetti!

Üsküdar Belediyesi, İBB’nin etkinliğinin iptalini istedi, mahkeme reddetti!
20 Ocak 2024 10:40

İstanbul 8. İdare Mahkemesi, AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği ramazan etkinliklerinin “kamu düzenini etkileyeceği” iddiasıyla iptal edilmesi için açtığı davayı reddetti.

ANKA

 

 

Mahkeme, kararını; “Ramazan ayının manevi iklimine uygun program ve etkinliklerin düzenlemesinde kamu yararı bulunduğu, etkinlik içeriğinin davacı belediyenin iddia ettiği olumsuz sonuçları doğurmasına elverişli olmadığı” gerekçesine dayandırdı.

AKP’li Üsküdar Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Mimar Sinan Meydanı’nda 23 Mart-21 Nisan tarihleri arasında düzenleyeceği “Geleneksel Ramazan Etkinlikleri”ne engel olmuş, İBB ekiplerinin Ramazan hazırlıklarına müdahale etmişti. Üsküdar Belediyesi zabıtası ile İBB zabıtası, 21 Mart’ta; Üsküdar Mimar Sinan Meydanı’nda karşı karşıya gelmiş ve İBB’nin kurduğu sahne malzemeleri ise kimliği belirsiz kişilerce alınmıştı.

Üsküdar Belediyesi, konuyu mahkemeye taşımış; Ramazan etkinliğinin yapılacağı yerin yakın mesafesinde hastane, çok sayıda işyeri ve mesken ile kütüphanenin bulunduğunu iddia etmiş, bölgede araç ve insan sirkülasyonunun yoğun olduğunu iddia etmişti. Üsküdar Belediye, Ramazan etkinliğinin “kamu düzenini etkiyeceğini” ileri sürerek, iptaline karar verilmesini talep etmişti.

İBB ise yapılacak etkinlerinin yasaklanma yetkisinin vali veya kaymakama ait olduğunu yapılacak olan etkinliğin ise ramazan ayının manevi iklimine uygun faaliyet ve programlarla gerçekleşeceği, yaya ve araç trafiği ile ilgili olarak tüm önlemlerin alınacağı iddialarıyla davanın reddi gerektiğini savundu.

 

 

“ÜSKÜDAR BELEDİYESİ, SAHTE BELGEYLE MAHKEME BAŞVURDU”

 

 

İBB tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Üsküdar Belediyesi’nin hazırladığı sahte evrakla mahkemeye başvurduğu ve yürütmeyi durdurma kararı aldığı belirtilmişti. Açıklama şöyleydi:

“İBB tarafından Üsküdar’a kazandırılan Mimar Sinan Meydanı’nın geleneksel ramazan etkinliklerine ev sahipliği yapmasına engel olundu. Üsküdar Belediyesi yetkisi olmadığı halde İBB ekiplerinin ramazan hazırlıklarına müdahale etti. Her yıl olduğu gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı Üsküdar Kaymakamlığına resmi yazıyla bilgi verdi. Ramazan etkinliklerinde konser planlaması olmadığı, elektronik imzalı resmi yazıda ‘konser’ ifadesi kullanılmadığı halde sonradan üretilen imzasız sahte bir belge ile Üsküdar Belediyesi mahkemeye başvurdu. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.”

İstanbul 8. İdare Mahkemesi, kararını 15 Aralık 2023’te verdi. Mahkeme, Üsküdar Belediyesi’nin Ramazan etkinliğinin iptali talebini reddetti.