'Unutulan altyazı' savaş çıkardı

'Unutulan altyazı' savaş çıkardı
14 Mart 2010 19:42

Gürcistan’da hükümet yanlısı bir televizyon, Rus tanklarının başkente girdiği ve Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili’nin öldürüldüğü yönündeki uydurma haberi ülkeyi ayağa kaldırdı. Cumartesi akşamı televizyonun haberi yayınlanmasından sonra, birçok yayın kuruluşu “yanlış” haberi SMS yoluyla abonelerine gönderince başkent Tiflis’te insanlar sokağa döküldü. Rus Interfaks da haberi, flaş iddia olarak abonelerine duyurdu. Yine bir Rus radyosu yayın akışını keserek haberi verdi.

Hükümet yanlısı İmedi TV haberi “ihtimal dahilindeki olayların simülasyonu” şeklinde sunmasına rağmen, bu uyarıyı kaçıran birçok kişi Tiflis’te sokaklara döküldü.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI
Gürcistan İçişleri Bakanlığı, görüntülerin üzerinde “gerçek olmadığı” yönünde bir yazı bulunmadığı için, haberin “büyük paniğe” yol açtığını açıkladı.

Televizyonunun 2008 Gürcü-Rus savaşının görüntülerini kullanarak verdiği haber üzerine aileler çocuklarını hemen eve geri çağırınca, Tiflis’teki bir sinema anında boşaldı.

RUS AJANSI ‘FLAŞ İDDİA’ OLARAK DUYURDU
Rus interfaks ajansı flaş haberi “iddia” olarak verirken Rus tanklarının ve Saakaşvili’nin öldüğünü teyit etmedi. Echo Moskvy radyosu ise haberi vermek için yayın akışını kesti.

İmedi televizyonundaki uydurma haberi sunan spiker, haberin yol açtığı panikten dolayı özür dilerken, “Biz sadece Gürcistan tarihindeki en kötü günün neye benzeyebileceğini göstermek istemiştik” dedi.

Gerçeğin ortaya çıkması üzerine, onlarca kızgın Gürcü televizyon binasına yürüdü.