Üniversite ‘hekimlik andına’ müdahale etti: Onur gitti namus geldi

Üniversite ‘hekimlik andına’ müdahale etti: Onur gitti namus geldi
14 Haziran 2024 08:19

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Hekimlik Andı değiştirildi. Antta “cinsiyet ve cinsel yönelim” ibaresi kaldırıldı, “onur” yerine “namus” kullanıldı.

 

 

Kısa Dalga – Türk Tabipleri Birliği (TTB), 30 Mayıs’ta mezuniyet törenlerinde “deontolojik (etik)” kurallara uygun okutulması için, tıp fakültelerinin dekanları ile tabip odalarına yazı gönderdi.

Cumhuriyet’ten Merve Kılıç’ın haberine göre TTB’den yapılan açıklamada “Hipokrat Yemini” olarak bilinen Dünya Tabipler Birliği Cenevre Bildirgesi, diğer adıyla “Hekimlik Andı”nın tüm hekimler için ortak ve bağlayıcı olduğu vurgulandı. TTB’nin ve tabip odalarının tüm uyarılarına karşın hekimlerin mezuniyet törenlerinde söz konusu metin değiştirilmeye devam ediliyor.

 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, önceki gün mezuniyet töreninde “Hekimlik Andı krizi” yaşadı. Üniversite yönetimi, Cenevre Bildirgesi’nde yer alan “hekimlik mesleğinin evrensel değerlerine aykırı bir usul eşliğinde yapmaya ve ayrımcılık yapmamaya” ilişkin ilkeyi açıklayan “cinsiyet, cinsel yönelim ve etnik köken” ifadeleri yemin metninden çıkardı. “Kararlılıkla, özgürce ve onurum üzerine, ant içerim” ifadesinin yerini ise “Açıkça, özgürce ve namusum üzerine ant içerim” aldı.

Öğrenciler, metnin okunması sırasında sessiz kalarak yönetimi protesto etti.

TTB 2. Başkanı Ali İhsan Ökten, “Tabip odaları, bu konuda değiştirilen illerde dekanlıklar hakkında disiplin soruşturmasını başlatacaktır” dedi.