Üniversite hastanesinde ‘sperm’ dolandırıcılığı iddiası!

Üniversite hastanesinde ‘sperm’ dolandırıcılığı iddiası!
23 Haziran 2024 09:45

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli bir doktorun, alanı olmamasına karşın sperm yıkama/dondurma, sperm oosit hazırlanması işlemlerini kendi ismine yazdırarak haksız kazanç sağlayarak hem üniversiteyi hem SGK’yı dolandırdığı iddia edildi.

 

Fotoğraf: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

 

Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli bir doktorun, usülsüz işlemler yaparak haksız kazanç sağladığı iddiasıyla Tıp Fakültesi Dekanlığı’na şikayet edildi. Cumhuriyet’ten Fahrettin Öztürk’ün haberine göre Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İptisam İpek Müderris’in hazırlayarak dekanlığa sunduğu raporda, doktorun, yapmadığı ameliyatları ve müdahaleleri SGK’ya fatura ettiği ve gün içinde bir hastayı birkaç kez muayene etmiş gibi gösterdiği ve bu yolla haksız kazanç elde ederek kamuyu da zarara uğrattığı belirtildi.

 

 

Raporda, doktorun alanı olmamasına karşın sperm yıkama, sperm oosit hazırlanması gibi işlemlerini de kendi ismine yazdırığı, ancak bu işlemlerin laboratuar sorumlusu hekim ve laboratuar sorumlusu Embriyolog tarafından yapılması gerektiği vurgulandı. Doktorun bu işlemi 8 kez başka hastalara yapmış gibi gösterdiği raporda yer aldı. Doktorun, bu usulsüz işlemleri 2022 ile 2023 yılları arasında yaptığı kaydedildi.

Dekanlığın, rapor üzerine doktor hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi.