Türkiye’nin kredi notunu açıklayan Fitch’ten ilk değerlendirme: Hassas

Türkiye’nin kredi notunu açıklayan Fitch’ten ilk değerlendirme: Hassas
12 Eylül 2023 14:58

Fitch’in Kıdemli Direktörü Erich Arispe Morales, seçimler sonrası para politikasındaki değişimle belirsizlikler azalsa da yüksek enflasyonun devam ettiğine işaret etti.

 

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü Erich Arispe Morales, Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit etmesi ve not görünümünü 2 yıl sonra “negatif”ten “durağan”a çıkarmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Morales, Türkiye’nin para politikasındaki değişimin belirsizliklerin azaltılmasına yardımcı olduğunu vurgulayarak, “Politikanın öncekinden daha tutarlı olduğunu gördük. Bu iyileştirilmiş politika, rezervler üzerindeki baskıyı azalttı. Politika yönünün açık olarak gösterilmesiyle seçimlerden sonra belirsizlikte bir miktar azalma gördüğümüzü de belirtebilirim” ifadelerini kullandı.

 

 

Türkiye’nin yüksek finansman ihtiyaçları ve döviz rezerv seviyesi nedeniyle hassas bir pozisyonda olduğunu belirten Morales, “Bu bağlamda, ileriye dönük olarak bu politika yönünün korunacağından ve makroekonomik istikrar riskinde bir miktar azalma sağlayacağından daha emin olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Enflasyonun düşürülmesi buna bir örnek olarak verilebilir” dedi.