Türkiye ve ABD’den ortak adım: Mal varlıkları donduruldu

Türkiye ve ABD’den ortak adım: Mal varlıkları donduruldu
15 Haziran 2024 06:32

Hazine ve Maliye Bakanlığı terör örgütü IŞİD ile bağlantılı üç şahsın mal varlıklarının dondurulduğunu, kararın ABD ile ile eşzamanlı olarak alındığını açıkladı.

 

Reuters
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, IŞİD terör örgütü ile iltisaklı olarak finansman ve lojistik faaliyetleri yürüttüğü değerlendirilen üç şahsın mal varlıklarının dondurulduğu bildirildi ve “Söz konusu karar, yürütülen ortak çalışmaların neticesinde Amerika Birleşik Devletleri ile eşzamanlı olarak alınmıştır” denildi.

Açıklamada ayrıca, terör örgütlerinin finans kaynaklarının kurutulmasına yönelik hukuki araçları etkin bir şekilde kullanmaya ve bu alanda diğer ülkelerle işbirliğinin devam edeceği de belirtildi.

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yer alan kararda iki Özbekistan bir Rusya doğumlu üç kişinin mal varlığı dondurulduğu bilgisi yer aldı.

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, Ankara ile koordineli hareket edilerek yürütülen soruşturmanın ardından Washington’un, IŞİD terör örgütüyle bağlantılı bir insan kaçakçılığı şebekesindeki üç kişi dahil olmak üzere toplam dört kişiye yaptırım uyguladığı belirtildi.

ABD açıklamasında, “Bu yakın işbirliği sonucunda, (Türkiye) eş zamanlı olarak şebekeye karşı kendi önlemlerini alıyor” denildi.