Türkiye, Koronavirüs salgınında nüfusa oranla ve mutlak rakamlarla dünyada kaçıncı sırada?

Türkiye, Koronavirüs salgınında nüfusa oranla ve mutlak rakamlarla dünyada kaçıncı sırada?
23 Mayıs 2020 09:57

Türkiye, Koronavirüs salgınında nüfusuna oranla yapılan sıralamada dünyada vaka sayısında 47’inci, can kaybı sayısında 37’nci sırada yer alıyor. Mutlak rakamlarda ise Türkiye, vaka sayısında 9’uncu, can kaybında ise 14’üncü sırada bulunuyor.

 

 

Çeşitli konularda eş zamanlı istatistikler sağlayan Worldometers’ta paylaşılan küresel verilerde, ülke ülke 1 milyon kişi içinde Koronavirüs tanısı konanların ve virüs nedeniyle ölenlerin sayıları veriliyor. Sitedeki verilerle, nüfusa oranla salgının ülkelere göre yayılım ölçüleri izlenebiliyor.

Küresel verilere göre Avrupa’nın beş mikrodevletinden biri olan ve etrafı İtalya toprakları ile çevrili San Marino vaka sayısında 1. sırada görünüyor. San Marino’yu, Vatikan, Katar, Andorra, Lüksemburg, İspanya, Mayotte, İzlanda, Singapur, İrlanda, Bahreyn izliyor.

Küresel verilerde, ülke ülke 1 milyon kişi içinde Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sıralamasında 1. sırada San Marino görünüyor. San Marino’yu; Belçika, Andorra, İspanya, İtalya, Birleşik Krallık, Fransa, İsveç, Sint Maarten, Hollanda ve İrlanda izliyor.

83 milyon nüfuslu Türkiye, demografik veriler dikkate alındığında 154 bin 400 vaka ile dünyada 47’inci; 4 bin 276 ölüm ile 37’inci sırada bulunuyor.

Sadece tanı ve can kaybı sayılarının dikkate alındığı nispi olmayan mutlak rakamlarda ise Türkiye dünyada vaka sayısında 9’uncu, ölüm sayısında da 14’üncü durumda görünüyor.

 

Vaka sayılarındaki mutlak sayı sıralamasında ilk 15 ülke şöyle:

ABD
Rusya
Brezilya
İspanya
Birleşik Krallık
İtalya
Fransa
Almanya
Türkiye
İran
Hindistan
Peru
Çin
Kanada
Suudi Arabistan

 
Ölüm sayılarındaki mutlak sayı sıralamasında ilk 15 ülke şöyle:

ABD
Birleşik Krallık
İtalya
İspanya
Fransa
Brezilya
Belçika
Almanya
İran
Kanada
Meksika
Hollanda
Çin
Türkiye
İsveç

 

Fotoğraf: AFP