Türkiye Barolar Birliği: Feyzioğlu'nun kucaklayıcı tavrı rahatsızlık yarattı

Türkiye Barolar Birliği: Feyzioğlu'nun kucaklayıcı tavrı rahatsızlık yarattı
20 Temmuz 2013 15:37

Türkiye Barolar Birliği, Metin Feyzioğlu’nun yapıcı tavrının rahatsızlık yarattığını belirtti.

Türkiye Barolar Birliği, Birlik Başkanı Metin Feyzioğlu’nun tren yolcuğu sırasında telefon konuşmasına müdahale eden yolculara hakaret ettiğine yönelik haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Feyzioğlu’nun Eskişehir’den Ankara’ya tren ile geldiği belirtilen açıklamada, “Birlik Başkanımızın telefonda ne konuştuğunu dinlemek üzere, diğer koltuklar boş iken özellikle yerini değiştirip, hemen önündeki koltuğa oturan ve iki koltuğun arasından konuştuklarını dinlemeye başlayan yolcu, ‘yalan söylüyorsun, polis kimseye zarar vermiyor, hem bunları söyleyeceksin hem de bizim yaptığımız hızlı trene bineceksin, bunları söyleyeceksen kara trene bin’ diye sözlü saldırıda bulunmuştur. Yani anılan yolcu, telefon konuşmasının sesinden rahatsız olmamıştır; dinlemek için özel gayret sarf ettiği konuşmanın içeriğine müdahaleye teşebbüs etmiştir. Müdahalenin amacı, taciz etmek ve olay çıkarmaktır” denildi. Söz konusu yolcuya, ‘insanların telefonda konuştuklarına müdahale edemezsiniz’ diyen Feyzioğlu’nun kendisiyle muhatap olmadığının ifade edildiği açıklamada, sözlü saldırının önceden kurgulandığı savunuldu.

Açıklamada, yolcu listesinde adı geçen ancak son anda seyahate katılmayan bir TBB Yönetim Kurulu Üyesi’nin adının da trende olaya karışmış gibi haberde yer verilmesinin olayın önceden kurgulandığının kanıtı olduğu öne sürüldü. Açıklamada, “TBB Başkanı Feyzioğlu’nun din, vicdan ve ibadet hürriyetine koşulsuz saygı duyduğu, toplumsal kesimleri birbirine düşman etmeye yönelik bütün girişimlere karşı ise etkin mücadele verdiği Türkiye kamuoyu tarafından bilinmektedir. Başkanımıza yönelik bu saldırının ‘başörtülü kadına hakaret’ şeklinde haberleştirilmesi, toplumu birleştiren ve kucaklayan bu yapıcı tutumdan duyulan rahatsızlığın ifadesidir” değerlendirmesine yer verildi.